
Вярно ли е, че през зимата има по-малко кислород, защото дърветата са без листа
- Природа
- Текст:

Дърветата и зелените растения, които са във водата или на сушата, си създават собствена храна от въглероден диоксид и слънчева светлина. Този процес е известен като фотосинтеза. Благодарение на него се образува и кислородът във въздуха, който ние дишаме, пише порталът iXBT.com.

Широколистните дървета губят листата си есенно време и през зимата са оголени. Затова и процесът на фотосинтеза през зимата става невъзможен за такива дървета. Съответно и дърветата не могат да произвеждат кислород.
И кислородът във въздуха през зимата става по-малко. Но ние не усещаме това, тъй като разликата е незначителна - 0,01%.
Стабилността на нивото на кислород на планетата се поддържа поради редица фактори. Първият е, че Земята по принцип се отличава с огромен запас от кислород. Атмосферата съдържа около 1 080 000 гигатона кислород, като при това въздушните маси непрекъснато се движат.
Вторият фактор е, че 80% от кислорода се отделя от водораслите, а останалото количество от 20% - от дърветата. Но дърветата, чиито листа опадват през есента, като цяло не са толкова много на планетата.
Глобалното затопляне също играе определена роля. Както се казва в статия от 2017 г., публикувана в Nature, в по-топла среда водораслите осъществяват процеса на фотосинтеза по-добре. Сухоземните растения също обичат да бъдат на топло, така че глобалното затопляне има положителен ефект върху тях.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Удостоиха екоактивистката Грета Тунберг със званието "Почетен доктор по теология"

Царевицата се оказа защитена от глобалното затопляне на генно ниво

Стартира проект за дуално обучение на национално ниво

Изменението на климата ще промени Европа завинаги

Спортните федерации могат да получат финансиране през Фонда на фондовете

Планирате резарвация за Великден, майските празници или за лятото?

„Активни Потребители“ предлага практичен модел срещу високите цени

Мечешко училище, еко-предприемачество и Воден парламент - как се живее екологосъобразно
