
Арести на руски граждани в Европа
- Политики
- Текст:

Един от обвинените руски граждани е арестуван на 17 октомври в Германия, а втори – Артьом Ус, син на губернатора на Красноярския край, е задържан вчера в Италия. Съдебните органи в двете страни ще решат, дали задържаните руснаци ще бъдат екстрадирани в САЩ.
Обвинението твърди, че петимата са организирали схема за продажба на петрол чрез фиктивни компании и криптовалути. Освен това са търсили достъп до американски отбранителни технологии и са доставяли на руската оръжейна промишленост санкционна електроника с двойна употреба. Въпросните електронни компоненти са били открити в оръжия, изоставени от руската армия в Украйна и произходът им е бил проследен до доставчиците.
Рязко намалелият внос на руски петрол и природен газ в Европа превърна Норвегия в най-големия европейски доставчик на тези горива – и съответно, в обект на руски интерес. След саботажите по „Северен поток” и съобщения за мистериозни наблюдения с дронове в близост до норвежки офшорни петролни и газови платформи, страната е в режим на повишена бдителност.
В рамките само на една седмица полицията в Северна Норвегия задържа четирима руски граждани, правили снимки в забранени за фотография райони – около военни инсталации, петролни и промишлени производствени обекти и някои от най-големите в страната водноелектрически централи.
Един от арестите е извършен при рутинна гранична проверка на излизане от Норвегия, като сред вещите на задържания са открити два дрона и часове снимки от забранени за снимане норвежки райони. С подобни фотографски аксесоари на летище в Северна Норвегия е задържан и друг руски гражданин, заснел норвежка военна техника, включително военен хеликоптер. Другите двама задържани също са разполагали със „значителни количества” фотоапарати и голям брой снимки.
Според полицията, четиримата са влезли в Норвегия от Финландия като туристи. Докато разследването продължава, те остават в ареста. Неглижирайки случаите, руското посолство в Осло издаде предупреждение към руските туристи да не внасят в Норвегия скъпа фото и видео техника и "да избягват" да се снимат около забранени за снимане обекти в страната.
Още през април украинското разузнаване разпространи списък с над 620 офицери на руската ФСБ, „ангажирани” с шпионаж в Европа. Същевременно зачестиха и кибератаките към сайтове на държавни структури в целия ЕС. С активирането на подозрителни дейности в последните седмици руското разузнаване за пореден път напомни, че не е „изоставило” Европа след студената война, поставяйки на дневен ред необходимостта от повишена бдителност в целия континент и въвеждането на ограничителен визов режим за руски граждани.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
