
Защо Саудитска Арабия постоянно купува пясък, при положение, че се намира в пустинята
- Свят
- Текст:

Приблизително 90-95 % от територията на Саудитска Арабия е заета от пустини. Но защо тогава тази страна постоянно купува пясък? Наистина ли той не й достига?
На този въпрос отговаря порталът iXBT.com.
Саудитска Арабия купува пясък от различни страни. Сред тях са Австралия, Украйна, Русия, Беларус. Освен това внася и камили от Австралия, тъй като местните камили се използват в Саудитска Арабия само за превоз на хора и за организиране на всякакви развлечения. А за изготвянето на камилско месо се предпочитат австралийските камили.
Също така в тази страна повечето жители наемат жилища. За да реши този проблем, правителството на Саудитска Арабия реши да даде на гражданите, които се нуждаят от собствено жилище земя и да им плати до 80 процента от строителните разходи. Ето защо в момента в Саудитска Арабия се строят много сгради, при това не само жилищни. И темпът на строителство постоянно се увеличава.
Съответно страната се нуждае от строителни материали, в това число и от бетон, който съдържа пясък. И именно той не достига. Проблемът се състои в това, че пясъкът от пустинята не е подходящ за строителство. Той е напълно различен по структура и по принцип не може да се използва за създаване на бетон.

За производството на бетон е необходим речен, морски пясък, както и пясък, който се извлича под земята. Между другото, Саудитска Арабия има собствен морски пясък, но в страната той е силно защитен и почти не се добива.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
