
Пясъкът на Земята свършва
- Природа
- Текст:

Знаете ли, че пясъкът е втората най-употребявана суровина на планетата след водата. Това може да не изглежда като проблем, но всъщност в света пясъкът свършва.
Един от основните фактори за този недостиг е глобалната урбанизация. Броят на жителите в градските райони се е увеличил четири пъти от 1950 г. насам. Той достига средно 4,2 милиарда и по прогнози на ООН се очаква да нарасне с още 2,5 милиарда през следващите три десетилетия.
Поради този безпрецедентен и неудържим ръст на урбанизацията, световното използване на пясък се е утроило през последните две десетилетия и е между 40 и 50 милиарда тона пясък годишно. Сега експертите наричат тази ситуация едно от най-големите предизвикателства за устойчивото развитие през ХХІ век.

Не целият пясък обаче е търсен. При изграждането на градски сгради навсякъде се търси така наречени "ъгловат" пясък, защото той свързва по-добре частиците и образува стабилен бетон. Този вид пясък се създава от ерозия на водата.
Ъгловатият пясък е необходим при производството на мазилки, хоросан, където адхезията (привличане и прилепване на съседни частици) е важна. Това се получава, тъй като ръбовете на частиците могат здраво да съединяват повърхностите. Освен това, ъгловите частици имат по-голяма повърхност за прилепване и се удържат по-здраво на мястото на залепването.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)

Писмо на оцелял от „Титаник“ се продаде на търг за £ 300 000

Не само животинският, но и растителният протеин влияе върху растежа на мускулната маса

"Механизъм на принудата". Разкриха кога Зеленски ще подпише мирния договор
