
Пясъкът на Земята свършва
- Природа
- Текст:

Знаете ли, че пясъкът е втората най-употребявана суровина на планетата след водата. Това може да не изглежда като проблем, но всъщност в света пясъкът свършва.
Един от основните фактори за този недостиг е глобалната урбанизация. Броят на жителите в градските райони се е увеличил четири пъти от 1950 г. насам. Той достига средно 4,2 милиарда и по прогнози на ООН се очаква да нарасне с още 2,5 милиарда през следващите три десетилетия.
Поради този безпрецедентен и неудържим ръст на урбанизацията, световното използване на пясък се е утроило през последните две десетилетия и е между 40 и 50 милиарда тона пясък годишно. Сега експертите наричат тази ситуация едно от най-големите предизвикателства за устойчивото развитие през ХХІ век.

Не целият пясък обаче е търсен. При изграждането на градски сгради навсякъде се търси така наречени "ъгловат" пясък, защото той свързва по-добре частиците и образува стабилен бетон. Този вид пясък се създава от ерозия на водата.
Ъгловатият пясък е необходим при производството на мазилки, хоросан, където адхезията (привличане и прилепване на съседни частици) е важна. Това се получава, тъй като ръбовете на частиците могат здраво да съединяват повърхностите. Освен това, ъгловите частици имат по-голяма повърхност за прилепване и се удържат по-здраво на мястото на залепването.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Мащабен финансов пакет ще стимулира развитието на европейската зелена икономика

Задържаха американска гражданка за разходка на теле на Червения площад

Правителството продължава компенсациите за цените на електроенергията до края на март

Европейските страни са изправени пред катастрофа поради изчерпване на подпочвените води

Вучич и Радев присъстваха на откриването на дейностите по интерконектора в Костинброд

Пуерто Рико ще избира – независимост или щат на САЩ

За шеста поредна година електроиндустрията е с най-голям принос за износа от България

Учителите във Великобритания стачкуват срещу ниското заплащане
