
Защо океаните са толкова солени, при положение, че в тях се вливат сладководни реки
- Природа
- Текст:

Казват, че ако всичката сол от океаните се разпредели равномерно по повърхността на Земята, ще се получи слой с дебелина 166 м. Това може да се сравни с висока 40-етажна сграда с офисни помещения. Но откъде в океаните има толкова много сол?
От древни времена хората са измисляли различни обяснения за това, защо в океана има толкова много сол. Съвременните учени смятат, че отговорът се крие в съчетанието на няколко фактора. Това е притокът на сол от реките и хидротермалните извори.
Относто солта в реките, трябва да се каже, че всъщност химичният състав на солта в реките и в моретата е много различен. Речната вода се характеризира с карбонати, докато за морската вода са характерни хлоридите.

За първи път учените започват да изучават хидротермалните извори през 1979 година. Това проучване е проведено като част от програмата RISE. Експертите откриват, че водата от океана прониква дълбоко в земната кора и се обогатява с химични съединения, включително хлориди. Този разтвор се нагрява до 350 градуса по Целзий и изригва обратно в океана. По този начин се създават хидротермалните извори, или black smokers("черни пушачи").
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
