
Граничен спор между Италия и Швейцария заради топенето на ледниците
- Актуално
- Текст:

Две трети от италианска алпийска хижа практически вече се намират в Швейцария, съобщава швейцарската обществена телевизия RTS. Границата между двете държави върви по вододела, маркиран от ледника Теодул, който обаче е загубил почти една четвърт от масата си в периода 1973 – 2010, отбелязва swissinfo.ch. Под оттеглилите се ледове остава скалист терен, а вододелът се измества, „примъквайки” на север и стотина метра от граничната линия между двете страни.
Това принуди Швейцария и Италия да преначертаят малък участък от границата си. Двете страни водят интензивни дипломатически преговори вече три години, уточнявайки включително мястото на граничната хижа и близък заслон на 3 457 м височина, които предлагат настаняване и храна на скиорите в района.
Според специалисти от Федералната служба по топография (Swisstopo), подобни корекции са чести и обикновено се решават реципрочно, чрез сравняване на проучванията, извършени от екипи на двете страни, без политическа намеса. Открилата се под оттеглящия се ледник земя обикновено се смята за по-малко ценна от ледниковата повърхност. Но наличието на сграда - хижата - придава „икономическа стойност“ на терена, казват експертите.
Стратегическата позиция на хижата предизвиква голям интерес, съобщава RTS. Сградата се намира на кръстопътя към пистите на Цермат и Червиния, една от най-големите ски зони в света. Районът е и обект на мащабен проект за модернизация, който предвижда кабинков лифт между Швейцария и Италия.
Според компромис, предложен през 2021 г., хижата ще остане италианска, като Италия предлага в замяна малка територия, която би заинтересувала Швейцария за бъдещ туристичеки проект. Подробностите все още остават в тайна, тъй като този план изчаква одобрението на държавните власти на двете страни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
