
Вътрешният пазар повиши производството на петрол в Русия
- Енергия
- Текст:

Руските авиокомпании нямат достъп по въздуха до много страни по света, което доведе до скок във вътрешните полети, особено във ваканционния сезон. Лишени от възможността да пътуват в чужбина, или разочаровани от отношението към тях в чуждестранните курорти, руснаците преоткриват родните ваканционни дестинации. Това доведе до бум и във вътрешния автотранспорт и от своя страна повиши допълнително вътрешното потребление на горива, пише Business Insider.
Другият голям фактор на вътрешния петролен пазар е въоръжената инвазия на Русия в Украйна. Руската армия ежедневно поглъща приходите от търговията с природен газ, харчейки същевременно и хиляди тонове дизелово гориво. „Всеки танк, всеки самолет, цялото военно оборудване работи на дизел“, казат от консултантската компания Kpler, наблюдаваща енергийния пазар. Доклад от май на друг анализатор - S&PGlobal Commodities Insights изчислява, че войната поглъща почти 6% от дизела, произвеждан от руските рафинерии.
Така голяма част от добивания в страната нефт остава за вътрешно потребление, насърчавано и от държавните субсидии за енергийните компании.
За да задоволи нарасналия през сезона вътрешен пазар, нефтодобивната промишленост през юли почти върна предвоенните си позиции, с производството на около 10.8 милиона барела суров петрол на ден. Към вътрешния пазар се пренасочиха и петролните потоци към Азия. Според данни на Kpler, износът за Индия е намалял до около 660 000 барела дневно този месец, след априлските 950 000 барела на ден, а за Китай - от 1,2 милиона барела дневно през май, до 740 000 барела на ден през юли.
Анализатори прогнозират следващия спад в руското нефтопроизводство към края на годината, когато ще влезе в сила ембаргото на ЕС върху руското гориво. Очакваното свиване в нефтодобива е с около 1 милин барела дневно.
През последните седмици признаците на глобален спад в икономиката насочиха цените на петрола надолу. Това дава основания на анализаторите да смятат, че е малко вероятно Русия да върне позициите си на азиатския петролен пазар след края на ваканционния сезон, особено предвид повсеместните призиви за намален разход на енерегия и консултациите за налагане на таван на цените на горивата.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
