
Защо парфюмеристите "слушат" парфюмите, а не ги миришат?
- Bright Life
- Текст:

Знаете ли, че всяко музикално произведение може да бъде приложено в парфюмерията и обратно? Именно затова в целия парфюмериен свят парфюмите се "слушат", а не се миришат. Но откъде идва тази реакция и защо парфюмерийното изкуство се сравнява с музиката? На този въпрос отговаря порталът faktodrom.com.
В края на далечния ХІХ век, през 1877 г., английският химик-парфюмерист Джордж Уилям Септимус Пиес създава и публикува своя авторска теория, в която сравнява ароматите на природата и летливостта на амплитудата на трептенията на звука.
Майсторът твърдял, че колкото по-голяма е амплитудата, толкова по-висок ще бъде звукът и обратно, колкото по-малка е амплитудата на трептенията, толкова по-малко ще бъде въздействието върху слуха. Септимус подчертавал, че кратките и интензивни звуци с висока амплитуда ни въздействат по същия начин, както тежките и силни аромати.
В тази теория всички ароматни вещества, известни по това време, съответствали и са съпоставени с хроматичните гами, в които нотата "ДО" се асоциира с аромата на ананас, нотата "РЕ" в първава октава - с аромата на теменужка, нотата "РЕ" в трета октава - с аромата на бергамотово масло.
По това време се появява и известната концепция за хармоничното съчетание на аромати в единна сложна композиция. След това фразата "слушам аромата на парфюма " влиза в употреба по целия свят.
Интересното е, че обонятелната (олфакторна) памет на човека се отнася към един от дълготрайните видове памет. Човек получава обонятелна памет по рождение, както и всички други видове дълготрайна и къса памет. Обонятелната памет е най-мощната и надеждна памет на човека.
Олфакторният слух (обонятелен слух, обонятелна памет) точно като музикалният слух (слухова памет) обикновено се развива много добре при повечето хора. Например, в миналото децата са били обучавани като чираци на парфюмеристите по същия начин, по който сега се обучават в музикална школа или музикално училище.
Най-добре е обонятелната (олфакторна) памет, както и музикалният слух, да се развиват от ранна детска възраст. Именно затова старото парфюмерийно изкуство в повечето случаи е било династично, а гениалните парфюмеристи в света са изключително малко.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
