
Пластмасата на растителна основа вече е реалност
- Знание
- Текст:

Производството на екологична биоразградима алтернатива на замърсяващата пластмаса за ежедневна употреба е обект на изследване в много страни, но досега учените не успяваха да се преборят с редица сложни проблеми. Двата екипа от Швейцария и Австрия вярват, че са намерили идеалното решение, пише swissinfo.ch.
Тяхната пластмаса, която се изработва от растителни остатъци от селскостопански и други растения, е здрава, топлоустойчива и може да се използва за опаковане на храни, както и да постави началото на края в глобалното замърсяване с неразградими пластмасови отпадъци.
„По същество ние просто „готвим“ дървесина и други остатъци от растенията, които не стават за храна, и ги превръщаме в евтини химикали. Процесът е изненадващо прост”, казват от екипа.
Техниката прилага откритие, което учени от двата екипа публикуваха през 2016 г. и се основава на запазването на захарните молекули при обработката на растителните суровини. При процеса до 25% от теглото на отпадъците се превръща в пластмаса, като се запазват до 95% от захарните молекули.
Продуктът има широк потенциал за приложение. Екипът вече е разработил опаковъчни фолиа, влакна, подходящи за текстил и нишки за 3D печат.
Новата пластмаса е уникална със запазването на непокътнатата захарна структура в молекулярния си строеж, което прави разграждането ѝ безвредно и бързо, сравнимо с разграждането на изходните растителни суровини. Производствиният процес е лесен, залагайки на толкова разпространената в природата захарна молекула. Затова от екипа казват, че „не е нужно да променяме това, което природата вече ни е дала, а да го използваме”.
Като символ на това виждане, за един от първите триизмерно принтирани образци от новата пластмаса учените са избрали формата на ажурно листо, показвайки същевременно колко е подходящ продуктът им за 3D печат – техника, която намира все по-широко приложение. Сега задачата на екипите е да организират промишленото производство на растителната пластмаса и да наложат въвеждането ѝ във възможно най-широк спектър сектори.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
