
Къде отиде динозавърът Стан
- Знание
- Текст:

Палеонтолозите се опасяваха, че вкаменелостите на гигантския земен обитател, датиращи на 67 милиона години, са изгубени за науката завинаги, но наскоро мистерията най-сетне се разкри. Оказва се, че 11.7 метровият Стан ще бъде звездната атракция в нов природонаучен музей, който ще отвори врати през 2025 г. в Абу Даби. Сградата му все още се строи. В изявление на Департамента по култура и туризъм на Абу Даби се казва, че останките на Стан ще бъдат поверени на грижите на експерти и ще бъдат на разположение на учените.
Новината развълнува научната общност. Стив Брусат, професор по палеонтология и еволюция в Училището по геонауки към Единбургския университет, поздрави бъдещия музей с имейл, в който се казва: „В Близкия изток няма много природонаучни музеи, така че Стан има шанса да бъде посланик: на динозаврите, на палеонтологията и на науката. Тази добре дошла новина облекчава най-големите ми страхове, че Стан просто ще изчезне в частната колекция на някой олигарх или друг неприлично богат човек и ще остане завинаги скрит за науката и обществото”.
Скелетът на Стан се състои от 188 кости и изправен е висок 4 метра. Първата от костите му е открита в геоложката формация Хел Крийк, която обхваща части от Монтана, Северна и Южна Дакота и Уайоминг през 1987 г. от Стан Сакрисън, любител палеонтолог, на когото е кръстен. Истинската стойност на находката се изяснява едва през 1992 г., когато е оценена възрастта ѝ. Изкопаването и възстановяването на скелета е отнело над 30 000 часа ръчен труд.
Смята се, че приживе праисторическото животно би тежало между 7 и 8 тона – теглото на два съвременни африкански слона. Зъбите на Стан са с назъбени ръбове и са дълги над 28 см. Скелетът е бил изложен в Ню Йорк и няколко американски природонаучни музея, преди да изчезне след мистериозната продажба през 2020 г.
Природонаучният музей в Абу Даби има амбициозния план да представи историята на живота на Земята, с фокус върху флората и фауната на Арабския полуостров. Историята на Вселената ще илюстрира друг „звезден” експонат на бъдещия музей - къс от метеорита „Мърчисън”, който падна в Австралия преди повече от 40 години и съдържа най-стария космически материал, откриван на Земята, включително фрагменти, по-стари от слънцето.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
