
Експериментално лекарство срещу рак премина 100% успешно първото си клинично проучване
- Здравни
- Текст:

„Това се случва за първи път в историята на лечението от рак“, казва пред The New York Times д-р Луис Диас, един от водещите учени в експеримента, онколог в Раковия център „Слоун-Кетеринг” (MSKCC) в Ню Йорк. Той отбелязва, че пациентите не са имали значителни странични ефекти по време на лечението си, макар че малкият им брой може би не изчерпва възможните нежелани реакции.
Dostarlimab е имунотерапевтично лекарство, което за първи път се прилага при лечението на колоректален рак. Препаратът действа, като най-общо казано, „демаскира” раковите клетки, позволявайки на имунната система да ги идентифицира и унищожи.
Пациентите, участвали в проучването, са имали тумори с генетични мутации (MMRd), които реагират по-слабо на химиотерапия и лъчетерапия, увеличавайки необходимостта от хирургична намеса. Същевременно MMRd мутациите могат да направят раковите клетки по-уязвими към имунния отговор, особено ако е подсилен от имунотерапевтичен агент - в този случай, dostarlimab.
Първоначално експерименталното лечение трябвало да подготви пациентите за стандартна химио и лъчетерапия и операция. Но след шест месеца прием на достарлимаб, ракът на пациентите се оказал неоткриваем при физически преглед, ендоскопия, PET или MRI скенер.
Проучването, публикувано в New England Journal of Medicine посочва, че в рамките на две години след лечението заболяването не се е върнало при нито един от участниците, така че никой от тях не е претърпял химиотерапия, лъчетерапия или хирургическа намеса.
The New York Times цитира д-р Хана Саноф от Университета на Северна Каролина, която не е участвала в проучването, но казва, че експериментът е „малък, но завладяващ“ и резултатите му са „причина за голям оптимизъм”. Според нея изследването предоставя нещо, което може да е ранен предшественик на „революционна промяна” в лечението на рак.
Препаратът принадлежи към вид лекарства за имунотерапия, които действат не като атакуват директно самия рак, а по същество карат имунната система на човека да свърши работата, обяснява д-р Саноф. Тя предупреждава, че този подход не бива да измества настоящия лечебен протокол, заради малкия обхват на изследването и сравнително краткия двугодишен период след провеждането му, за да се каже, че достарлимаб е довел до пълно излекуване.
Д-р Кими Нг, експерт по колоректален рак в Harvard Medical School, каза пред The New York Times, че резултатите са „забележителни“ и „безпрецедентни“, но смята, че трябва да бъдат повторени. Същото искат и учените, провели експерименталното лечение. Те са развълнувани от обещаващите резултати, но предупредиха, че все още не бива да се правят заключения за пълно излекуване и подготвят повторение на изследването си.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
