
Как да станем дълголетници
- Здравеопазване
- Текст:

Иследванията и научните анализи все по-упорито разбиват мита, че не можем да направим много, за да удължим живота си. Предизвикателството сега е това ново знание да се превърне в практически съвети. Засега се очертават пет перспективни посоки, на действие, които theconversation.com описва.
Първата не е изненада – тя засяга храненето и някои аспекти от начина ни на живот. Рецептата да го удължим с до 14 години, включва поддържане на нормално тегло, прием на пет порции плодове и зеленчуци на ден, умерено хранене и ограничаване на алкохола и изключва пушенето. Две конкретни практики, доказани в масовите проучвания, показват, че храненето през осем часа или строгият пост в продължение на два дни седмично намаляват риска от заболявания, свързани с възрастта.
И втората пътека към дълголетието не е непозната – физическата активност. В световен мащаб липсата ѝ директно причинява приблизително 10% от всички преждевременни смъртни случаи от хронични заболявания, свързани с възрастта. Умерената ежедневна двигателна програма с продължителност 30 – 35 минути е добрата доза, която ни прави по-силни, по-издържливи и подобрява настроението ни. Към фактора физическа активност учените все по-настоятелно прибавят и умствената активност, свързана с интелектуални занимания и мисловни упрожнения.
С напредването на възрастта всички се нуждаем от укрепване на имунната система, защото в процеса на стареене, тя отслабва. Снабдявайте организма си с достатъчно витамин A и D. Търсете целенасочено хранителни продукти или добавки, съдържащи спермидин – съединение, което активира имунните клетки да се изчистят и да изпълняват функциите си по-добре. Намира се естествено в храни като зряло сирене, гъби, грах, карфиол, броколи, пълнозърнести храни, както и в хранителни добавки. Обещаваща посока е производството на нови имунни клетки в организма и по-специално на една ключова за процеса молекула, наречена IL-7, която вече е във фокуса на изследванията за създаване на медикаменти, които я съдържат.
Успешно се развиват и два авангардни научни подхода, които могат да ни помогнат да живеем по-дълго. Първият е създаването подмладяващи лечебни продукти, които действат на клетъчно ниво. Ощепрез 2009 г. учените показаха, че мишки на средна възраст живеят по-дълго и са по-здрави, ако им се дават малки количества препарат, наречен рапамицин. В лабораторни условия лекарството действа по същия начин и на човешки клетки, като кара остаряващите да функционират като млади клетъчни структури. Препаратът все още е далеч от масова употреба, най-вече заради определянето на правилната дозировка. Но вече е в ход мащабно клинично изпитание, целящо да установи какво количество рапацимин може да забави стареенето на клетките при хората.
Вторият обещаваща научна посока е изчистването на организма от стареещи клетки и съответно - намаляването на болестни процеси.Стареенето и инфекциите са двупосочна улица. Възрастните хора развиват по-често инфекциозни заболявания, тъй като имунната им система започва да изчерпва силите си, а инфекциите от своя страна водят до по-бързо стареене. Ето защо изчиствнето на тялото от стареещи клетки е от ключово значение. Добрата новина е, че терапии за освобождаване на организма от този биологичен боклук вече показват добри резултати в малки клинични изпитания.
Но изследванията продължават и се разширяват, така че, би било добре да сме готови за тях, започвайки първо от мерките, които зависят от нас самите – правилно хранене, подходяща двигателна активност и укрепване на имунната система. И не забравяйте фактора „настроение” – добрите мисли и емоции са могъщо средство за подмладяване и добро здраве.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
