![Китай реши да пести енергия, осветявайки Луната с лазери](/uploads/articles/thumb/202501/8xMkMUEjW9xNT3ofWagz9GIhiqgbAEgcuow4MsyP.jpg)
Китайски кредитен капан заплашва независимостта на бедните държави
- Свят
- Текст:
![Китайски кредитен капан заплашва независимостта на бедните държави](/uploads/articles/main/aUZqTYAM6KGF5lxWg9WdAKkiv7Oi5yu5rO4rEEhv.jpg)
В глобален мащаб, азиатският гигант предоставя поне два пъти повече пари за развитие от САЩ и други големи сили. За период от 18 години Китай е отпуснал средства за 13 427 инфраструктурни проекта на стойност 843 милиарда долара в 165 държави.
Голяма част от тези заеми са свързани с амбициозната стратегия „Пояс и път“ (Belt and Road) на китайския президент Си Цзинпин за изграждането на глобални търговски връзки. Критиците обаче се опасяват, че високолихвените заеми натоварват нищо неподозиращото население с огромни дългове както вътре в страната, така и в страните-партньори и ВВС логично задава въпроса дали Китай е щедър кредитор, или по-скоро – кредитна акула.
Мащабите на кредитиране са тайна дори за китайската администрация. Според изследване на университетската лаборатория AidData, Вирджиния, които от четири години следят всички глобални заеми и разходи на Китай, китайските правителствени структури редовно се обръщат към тях за информация как се използват китайските пари в чужбина – данни, до които не могат да се доберат в страната си, заради особения начин на кредитиране – чрез държавни банкови заеми, които не се показват в официалните сметки на държавния дълг. Сделките остават извън правителствените баланси, прикрити от скрити от клаузи за поверителност, които не показват какво точно е договорено.
Освен това, много китайски държавни заеми за развитие изискват необичайни форми на обезпечение и плащания със средства от продажбата на природни ресурси и активи на страните-кредитополучатели. Често на прицел са промишлености, които са един от малкото източници на доходи в бедните икономики, чиито правителства са под непрекъснатата заплаха да се наложи да продават национални активи, ако не могат да изплащат дълговете си.
Най-щедро кредитирани в китайския кредитен капан са Пакистан, Казахстан, Малайзия, някои райони от Африка и Латинска Америка. Ярък пример за кредитната политика на Китай е строящата се железопътна връзка със съседен Лаос - една от най-бедните страни в региона, която не може да си позволи подобни разходи. Но с кредитиране от Китай, железопътната линия за $ 5,9 милиарда трябва да влезе в експлоатация през декември. Лаос обаче трябваше да вземе заем от $ 480 милиона от китайска държавна банка, за да финансира своята част от строителството. Залогът е един от малкото източници на печалба в Лаос -– калиевите мини на страната. Но не е само това - през септември 2020 г., на ръба на фалита, Лаос продаде на Китай голяма част от енергийната си мрежа за $ 600 милиона, което сведе кредитния рейтинг на бедната страна до най-ниското ниво.
Подобна е и сделката на Китай с Венецуела. Според условията ѝ, венецуелският кредитополучател трябва да депозира приходите си от продажбата на петрол директно в банкова сметка, контролирана от Китай. Ако кредитополучателят пропусне плащане, китайският кредитор може веднага да изтегли наличните в сметката пари и да покаже ясно „кой е шефът”. Тежки кредитни проблеми с Китай се опитва да разреши Черна гора, с помощта на европейски финансови структури.
Може би Китай скоро ще се сблъска с международна конкуренция. На срещата на G-7 през юни, страните-членки обявиха, че приемат план за разходи, за да се противопоставят на влиянието на Китай. Финансирането ще бъде насочено към глобални финансово и екологично устойчиви инфраструктурни проекти. Планът обаче може би е твърде закъснял.
Но и китайската кредитна програма не се развива само в розово. Изследователите от AidData установиха, че проектът „Пояс и път“ е изправен пред редица проблеми, свързани с корупция, трудово-правни скандали и екологични нарушения.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
![Генерираните с изкуствен интелект измамни видеа все още са разпознаваеми](/uploads/articles/thumb/202501/8b0OM6aZvU4fGIz7AdvJi0e2hFu9kosnDDsEgj2c.jpg)
Генерираните с изкуствен интелект измамни видеа все още са разпознаваеми
![Как технологиите преобразяват работната среда](/uploads/articles/thumb/202501/K80VWSbYcX1slSMH8ZlpMiP1rsirPoAxnPDTA6vI.png)
Как технологиите преобразяват работната среда
![Саудитска Арабия разширява културния си имидж](/uploads/articles/thumb/202501/zdFaN9HUtm21zaKgtErPpSFfsseDp8nBHhv3g3i8.webp)
Саудитска Арабия разширява културния си имидж
![Франция ще подкрепи културата на канкана и кабарето](/uploads/articles/thumb/202501/mAYMhgwY2o1DCO5q2AJfK6tNCYGdkPoY1jz3OTQj.webp)
Франция ще подкрепи културата на канкана и кабарето
![Последните австрийски бонбони „Моцарт” поеха към магазините](/uploads/articles/thumb/202501/0YfBjcsGwSc7x6k1xCDqn4JgLDVRbzU4giO7Vlt1.jpg)
Последните австрийски бонбони „Моцарт” поеха към магазините
![Възможно е храненето с фастфудс да предизвиква ранно оплешивяване при младежите](/uploads/articles/thumb/202501/iMaQTJonviDrPpUL0WZ5KeigkNzyMoxaSzGnQAGh.jpg)
Възможно е храненето с фастфудс да предизвиква ранно оплешивяване при младежите
![През 2024 година 20 нови IT компании отвориха офиси у нас](/uploads/articles/thumb/202501/WfQHNEoeY94ULdZDupiE1Y9v1jvEsoPFPX5dH8dC.jpg)
През 2024 година 20 нови IT компании отвориха офиси у нас
![Путин е загрижен за руската икономика, Тръмп настоява за сделка с Украйна](/uploads/articles/thumb/202501/UQIeajHW2QhvX1oUBIJkqwqhkdkUdqGemYqf1Kur.webp)
Путин е загрижен за руската икономика, Тръмп настоява за сделка с Украйна
![Две напред, една назад: тангото Brexit продължава](/uploads/articles/thumb/202501/a13VgxyixW6kpbjuGin9gUnkBHORA1r2g3dma4xs.webp)