
Превръщането на ваксините в задължителни може да има обратен ефект, твърдят от BioNTech
- Здравеопазване
- Текст:

Основателите на BioNTech, фирмата, която стои зад една от най-широко използваните ваксини срещу COVID-19, са скептични относно превръщането на ваксините в задължителни.
Един от създателите на компанията, Угур Шахин, обяснява пред изданието Les Échos, че следващите варианти на вируса ще стават все по-заразни. Според него заразен човек вече ще може да зарази до 8 души, които нямат сложена ваксина. Затова той определя ваксинацията като „особено полезна”.
Но Шахин е на мнение, че тя трябва да бъде преди всичко „индивидуална отговорност”. „Според мен, като лекар и учен, превръщането й в задължение би могло да има обратен ефект на този, който се цели”, коментира Шахин. Затова по-скоро изследователят пледира за подход, основан на прозрачност и информираност, за да бъдат убедени хората в ползите от ваксинацията.
Угур Шахин и Йозлем Туречи в момента правят лабораторни изследвания, за да проверят дали серумът е в състояние да предпази и от новите варианти на вируса. „Ваксината, разработена от BioNTech, има ефективност от около 89% срещу симптоматичното заболяване на варианта „делта” две седмици след поставена втора доза”, подчертава Шахин, цитирайки резултатите от британско проучване. Защитата на антителата може да намалее с времето, но „защитата, предлагана от Т-клетките, е много по-стабилна“, твърди той.
Според изследователя компанията вече е в състояние да адаптира своята ваксина, за да я направи по-ефективна срещу новите щамове, които ще се появят. По думите му първата партида ваксина, „адаптирана” към варианта „делта”, е проектирана от BioNTech за няколко седмици, а клиничните изпитвания трябва да започнат през август.
Адаптираният процес прави възможно производството на нова ваксина „в рамките на сто дни“, отбелязва още Шахин. BioNTech следи мутациите на вируса и планира да произведе шест милиарда дози ваксини между 2021 и 2022 г.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
