
Засаждането на дърво в много случаи е символичен жест, но вече е различно
- Земеделие
- Текст:

Германия също страда от тези климатични проблеми. Миналата 2020 г. е трета поред сушава година в страната. Дали засаждането на дървета върху селскостопанска земя ще помогне на немското земеделие да оцелее? Това е замисълът зад агролесовъдството – или смесването на земеделски и горски култури – една обещаваща концепция в борбата срещу климатичните промени, за която разказва Deutsche Welle.
Експертите казват, че в Германия, например, валежите не само не са намалели, а дори са се увеличили с 6% - но през зимата. Дърветата могат да помогнат тази вода да се съхрани до лятото, когато е наистина необходима.
Но агролесовъдството все още не е широко разпространено – отчасти защото в много страни не получава държавно финансиране. През 2007 г. агролесовъдството е включено в програмата на Европейския съюз за развитие на селските райони, но Германия все още не я прилага – за разлика от Франция, където дърветата, засадени в селскостопански земи, са се увеличили значително.
Изследвания вече показаха, че 100 хектара агрозалесена земя произвежда същата реколта като 140 хектара традиционни селскостопански ниви. Така че дърветата ги правят по-плодородни, стига фиданките да успеят да пуснат корени.
При първите експерименти тази година в Германия много от тополовите фиданки, които най-често се използват за агролесовъдство, не са издържали на пролетната суша. За агроинженерите това е необичайно. Не се е случвало дори в много сухите и горещи лета на 2018 и 2019 г., но тогава пролетният сезон беше достатъчно влажен. Тази година обаче почвата е станала суха като пясъчник, поне в североизточна Германия. Това налага фиданките да се садят по-дълбоко.
Ако бързорастящите тополи се захванат, в близките години ще допринесат за смекчаването на последствията от сушата, защото ще запазят влагата в нивите. Дърветата с много дълбоки корени извличат вода от по-ниските пластове на почвата. И с изпарението чрез листата цялата зона до известна степен се охлажда. Така има по-голяма вероятност посевите да виреят добре, тъй като ще имат необходимата вода и сянка, дори когато не вали. Дърветата ще помогнат и за създаването на хумус и ще предпазят почвата от ерозия, което също е от полза за посевите.
Както много други забравени земеделски методи, и практиката, наречена днес „агролесовъдство”, не е нова. Популярна е още през 50-те години на миналия век, и то в крупното кооперативно селскостопанско земеделие. Тогава нивите се разграфяваха с т.нар. пояси за снегозадържане, предимно от тополи.
По-късно, с навлизането на едрогабаритната селскостопанска техника, дърветата се изкорениха, а в много случаи и загинаха, тъй като тополата не е особено дълголетен вид. Изглежда е дошло времето да се възроди и този практичен метод за оптимизиране на земеделието в условията на климатичните промени.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
