
Първи април е – „преметнахте” ли някого, или преглътнахте шега?
- Актуално
- Текст:

Смята се, че традицията е започнала през 1564 г., когато във Франция въвеждат Григорианския календар, така че новогодишният празник се мести от 1 април на 1 януари. Разбира се, някои забравили промяната и продължили да празнуват на 1 април – което станало повод за шеги и добронамерени подигравки.
За първи път 1 април се споменава във фламандска комедия от 1561 г., в която благородник „юрка” слугата си да изпълнява безкрайни безсмислени задачи. Историците свързват 1 април с пролетните средновековни празници на глупаците, когато хората избирали „Господар на беззаконието” и обичали да се веселят, маскирани като местни благородници – на 1 април им се „разминавало”.
Във Франция, Белгия, Италия и френскоговоряща Швейцария и до днес на 1 април по-ловките (децата) лепят на гърбовете на минувачите хартиени риби, обявявайки „жертвата” за „първоаприлски шаран”. В Англия 1 април трае до обяд, когато часовникът слага край на шегите, а който не е разбрал, се превръща в „априлски глупак”.
В Шотландия обаче 1 април продължава два дни, съчетавайки деня на шегите с деня на рогоносеца, т.е., глупака, като „номерът” е да закачите изкуствена опашка на някого. В Ирландия по-наивните „се хващат” да направят услуга, която се оказва безкрайна безсмислена задача. На 1 април германците обичат „да пускат” измислени клюки и да се посмеят на тези, които са им повярвали.
В Гърция се смята, че ако излъжете някого, ще се радвате на късмет през годината. Португалците празнуват деня на шегата по-рано - преди Великденските пости, като замерят минувачите с брашно. Испанците пък се шегуват на 28 декември, когато дори и по-солени шеги минават безнаказано.
Първоаприлските шеги от XIX век стават специалитет на медиите, разпространявайки небивалици. На 1 април 1957 г. ВВС обявява „рекордна реколта от спагети” в Швейцария, а през 2008 г. показва снимки на летящи пингвини. На свой ред, на 1 април 2017 г. Virgin Atlantic се хвали със своя „Dreambird 1417“, чиито крила се сгъвали като на птиците, същевременно генерирайки електричество...
Действително, в ерата на фалшивите новини често е трудно да различим истината от измислиците, но можем да не им вярваме поне на 1 април. А дори и да се излъжем, ако сме се засмели, все пак 1 април ни е разведрил
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
