
Суецкият канал е отпушен, какви са загубите от инцидента
- Важно от "Икономика"
- Текст:

Корабоплаването през Суецкия канал, свързващ Червено със Средиземно море, бе възстановено в понеделник следобед, предаде Reuters. Заседналият 400-метров контейнеровоз „Евър Гивън“ бе опасан с 11 буксирни въжета и изтеглен с тягата на два мощни влекача. Така преминаването по този привилегирован маршрут между Азия и Европа отново стана възможно. Довчера вече 422 кораба чакаха да преминат през канала, по данни на египетската служба за управление на канала.
Операцията по освобождаването на 224 000-тонния „Евър Гивън“ продължи близо седмица. Контейнеровозът бе заседнал поради силния вятър и пясъчната буря в района, като има вероятност към тежките метеорологични условия да се е добавила и човешка грешка.
След като бяха изгребани почти 30 000 куб. м пясък, най-прекият морски път между Европа и Азия отново може да бъде използван. След едноседмичното блокиране остава да бъдат оценени финансовите щети от инцидента. По предварителни данни блокирането на морския път е струвало между 12 и 15 милиона долара на ден. Собствениците на корабите и наелите ги компании остават с поне 24 милиона долара невъзстановими разходи, които застрахователните им полици не покриват.
Суецкият канал, дълъг близо 290 километра, е основен маршрут, по който преминава 13% от световната търговия със стоки, и е от изключително голямо значение за икономиката на Египет. С годишен оборот от около 5 милиарда долара, той формира, заедно с петрола и туризма, голяма част от БВП на страната, силно пострадала в момента от пандемията и терористичните атаки.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
