
Бил Гейтс назова 7 глобални изменения в близките години
- Пренареждане на матрицата
- Автор:

Основателят на Microsoft Бил Гейтс е уверен, че пандемията ще промени кардинално начините на водене на бизнес и подхода към работата, а дори и след победата над коронавируса светът дълго време няма да може да се върне към нормалното си съществуване. Предприемачът прогнозира седем глобални промени, които очакват човечеството след Covid-19, пише Inc.com.
1.Онлайн срещите ще станат нещо нормално
Преди пандемията най-вероятно сте се притеснявали, че клиентът ви ще се обиди, ако решите да се срещнете с него виртуално, обаче пандемията кардинално ще промени подходите към срещите и преговорите, уверен е Гейтс.
Той сравнява този процес със събитията след Втората световна война, когато много жени започват да работят в предприятията и впоследствие остават на работните места. "Същото ще се случи и с тази идея. "Трябва ли да отида на среща физически?" Сега ни е позволено да попитаме това.", казва Гейтс и добавя, че тази тенденция ще засегне както работните срещи, така и личните контакти като цяло.
2. Софтуерът ще се развива по-добре и по-бързо
Основателят на Microsoft също така прогнозира, че инструментите за онлайн комуникация и друг софтуер ще се развиват все по-бързо.
"Когато всичко това едва започваше, софтуерът беше тромав. Но сега хората използват тези инструменти и в бъдеще ще бъдат изненадани от това колко бързо ще могат да внедряват иновации с помощта на софтуер.", казва предприемачът.
3. Компаниите ще започнат да делят офисите си с други компании
Принципите на дистанционна работа, която става все по-популярна и търсена, ще повлияят на начина, по който компаниите ще се разпореждат с недвижимите си имоти, сигурен е Гейтс.
Той счита, че все по-малко компании ще работят в офисите си през цялата седмица, така че ще могат да делят помещенията си с други фирми по график. Според предприемача, офис проблемът може да бъде разрешен, например, като служителите на едната компания идват в офиса в понеделник и вторник, а на другата — в останалите работни дни.
"Мисля, че хората ще ходят по-малко в офиса. Вие можете да споделяте офисите си с компания, чиито служители идват на работа в други дни, когато вие работите дистанционно.", предлага той.
4. Хората ще престанат да се стремят към големите градове и ще могат сами да избират къде да живеят и да работят от вкъщи
Дистанционната работа ще повлияе и на начина, по който са организирани нашите общности, смята Гейтс. Големите центрове няма да имат такова огромно влияние както преди, а жилищните райони ще придобият ново значение. Благодарение на факта, че хората ще имат възможност да работят дистанционно, няма да има нужда да се стремят към центъра и да плащат наем за апартамент. Някои служители ще могат да се върнат в родните си градове, а други изобщо може да станат дигитални номади и да избират различни места, в които да живеят.
"Погледнете например Сиатъл и Сан Франциско. Дори служители с добри заплати харчат луди суми за наеми.", казва Гейтс. "Ако не сте обвързани с офис, в който ще трябва да ходите всеки ден, животът на такива скъпи места ще стане по-малко привлекателен за вас. По-скоро ще ви се прииска да заживеете в собствен дом в някой малък, тих и спокоен град".
5. Хората ще общуват по-малко с колегите си по работа
Всичко това ще промени и нашите социални връзки. Ако вече не трябва непрекъснато да пътувате до офиса, комуникацията с колегите ви ще бъде сведена до минимум. Новият режим на работа и живот ще изведе на преден план комуникацията във "вътрешната общност" - сега ще можете да отделяте повече време и енергия за общуване с приятели, семейство и познати по интереси, казва основателят на Microsoft.
"Мисля, че броят на социалните контакти на работното място може да намалее. Поради тази причина ще ви се прииска да общувате повече с хората от вашето непосредствено обкръжение, от вашата общност. Можете да промените малко баланса.", допълва Гейтс.
6. Светът още дълго време няма да се върне към нормалното
Гейтс е убеден, че сама по себе си появата на ваксина няма да спаси планетата от коронавируса веднага. Болестта няма да изчезне никъде и в бъдеще ще се появяват нови огнища. Това не означава, че светът завинаги ще остане в състояние на карантина, но реално ще можем да се справим с пандемията само след като успеем да контролираме коронавируса в световен мащаб и след като ваксината стане достъпна за всички.
7. Следващата пандемия няма да бъде толкова страшна
И макар че настоящата коронавирусна пандемия е кошмарна, Гейтс се надява, че следващия път, когато се появи нов опасен вирус, светът ще може да се справи с него много по-лесно. Човечеството вече има опит, който ще може да използва в бъдеще.
"Основната причина, поради която бъдещите пандемии ще бъдат по-малко разрушителни е, че ние вече ще имаме натрупан опит и практика за справяне със ситуацията. Нашите инструменти за тестване ще станат много по-добри и прецизни. Следващият път няма да бъдем толкова неопитни и невежи.", заключава той.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
