
Тематични приключения назад във времето с четка и палитра
- Интервюта
- Източник: КЕШ
- Автор:

Ако сте любопитни да научите интересни факти за творбите от Ренесанса или Древния Рим, за фантастичните същества в картините на Йеронимус Бош, абстрактната живопис на Кандински или пейзажите на Ван Гог, има едно място в София, където ще ви разкажат увлекателно за всичко това. И ще ви дадат възможност сами да се превърнете в творец, създавайки произведение в духа на съответната епоха или в стила на избрания художник.
Заниманията на „История на изкуството за любители” се провеждат на избрани атрактивни локации в столицата, а в топлите летни вечери често пъти и под открито небе. Някои от занятията са изнесени сред покоя и вдъхновението на природата. Повече за проекта от стартирането му до днес споделя пред КЕШ неговият автор Кристина Тужарова:
Какво представлява форматът на проекта и как дойде идеята да се занимавате с това?
„История на изкуството за любители" е проект, който расте и се развива в последните четири години. Започнахме с лекции, посветени на история на изкуството, насочени към неспециалисти, които имат желание да обогатят знанията си в тази област. Добавихме занимания за деца с кратка лекция, адаптирана за малките, плюс рисуване. От началото на тази година имаме ателие за възрастни, отново с лекции, посветени на конкретен художник, който използваме като отправна точка, за да подобрим уменията си за рисуване. Започнахме да организираме и тематични пътешествия до големите европейски столици на изкуствата.

Има ли интерес към този вид занимания у нас и към какъв тип аудитория са насочени заниманията?
Все повече хора се интересуват от историята зад любимите си картини, от това да разбират и възприемат изкуството по много по-осъзнат начин. Идеята за лично усъвършенстване е все по-важна за все по-голям брой хора около мен.
Аудиторията ни е изключително разнообразна, от 6- до 80-годишни хора с различен опит, професии и занимания, обединени от общ интерес към изкуството.
Провеждате занимания и на открито, миналия уикенд бяхте например в ботаническата градина в село Борика, а също така участвате и в различни други събития? Разкажете повече.
Лекциите се провеждаха на открито през лятото, а при възможност рисуваме сред природата. Ботаническата градина в село Борика, Ихтиманско, е вдъхновяващо място, което със сигурност ще продължим да посещаваме.
Рисувахме и конете във фермата на „Хепи Хорсес", едно красиво място за езда и рисуване в полите на Витоша (Ярема) с великолепна гледка към Рила.
Отворени сме и за всякакви други идеи, предложения и предизвикателства.

Лесно ли се организират подобни занимания, нужни ли са големи инвестиции от Ваша страна?
Инвестирам основно време и усилия, разбира се, отделям и средства за материали и наем. Все още много хора работят по проекта про боно.
Отрази ли се по някакъв начин пандемията на Вашата дейност и ако да, какво се наложи да промените?
Отрази се съвсем директно. Всичко спря още в първите два дни. След това имаше период на постепенно приспособяване и организация на онлайн лекции и ателиета. В крайна сметка има положителен резултат - много нови умения, идеи и възможности се родиха от тази непривична ситуация.

Какво мислите за плюсовете и минусите на онлайн обучението? Имате ли готовност отново да преминете към такъв тип обучение?
Удобно е да учиш от дома си, особено ако не живееш в града, както все повече хора избират да направят. Разбира се, живият контакт е важен, особено когато става дума за рисуване. Но ако ситуацията го налага, сме напълно готови за онлайн курсове.
Какво Ви носи този тип работа в личен план, удовлетворява ли Ви?
Много нови знания и хиляди теми и посоки, които искам да проуча. Среща с нови и интересни хора. Идеи и проекти, които се раждат в движение.
Не мога да кажа, че личният ми живот е строго отделен от това, с което се занимавам. Всички мои близки са въвлечени по един или друг начин в тази дейност. За мен няма личен и професионален живот, а и трудно мога да нарека това, което правя, професия, това е моето ежедневие, а в него всеки ден е различен и носи промяна.
Какво предстои от тук нататък пред „История на изкуството…”?
В началото на тази година си поставих за цел да осъществя няколко идеи, свързани с „История на изкуството за любители”.
И въпреки че годината се оказа много различна от това, което очаквах, все пак някои от планираните неща са задвижени.
Предстои да подновим нашите пътувания с цел изследване на изкуството. Да отделим повече време и внимание на нашето „Общество на Дилетантите” - клуб на хора, подкрепящи изкуството в България.
И най-вече съвсем скоро се надявам да излезе първата книга от поредица за български художници за деца, нарисувана от мен.
И какво още... предстои още много повече!
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Суровият петрол поскъпва

В Сърбия разпръснаха протестиращи с невидимо оръжие

Мъск съобщи за изпращането на хуманоида Optimus на Марс през 2026 година

Как нашият шумен свят съкръщава живота ни

Пробуждат ли се американците от сладкия сън за просперитет, обещан от Тръмп?

Японски учени разработиха изключително бързо разградима пластмаса

В Германия над 80 хиляди работници от промишлени предприятия излязоха на протест

Служителите на "Гласът на Америка" са пуснати в отпуск
