
За какво използва българинът кредитна карта
- Компании - финанси
- Източник: БНП Париба
- Автор:

Анализаторите отчитат нарастващата финансова грамотност на хората.
Повече от 50% от плащанията с кредитни карти са в хранителни магазини и бензиностанции. Това показва ново проучване на БНП Париба Лични Финанси. Проучването, което е фокусирано върху кредитните карти, показва, че използваме карти средно два пъти месечно. Анализаторите отчитат нарастващата финансова грамотност на хората. Те са все по-запознати с различните финансови инструменти и знаят как да ги използват умно и да поддържат стандарта си на живот, без да натоварват допълнително семейния си бюджет.
Данните показват, че българите използват кредитните си карти основно за покупки на храна и гориво. Сред Топ 10 на целите при използване на кредитна карта са били също и покупка на стоки и услуги за забавление, покупки от специализирани магазини за търговия на дребно и от хипермаркети, плащане на разходи за пътуване и хотелско настаняване и така нататък.
Проучването обхваща периода януари-юни 2020 г. То е базирано на статистическите данни от повече от 88 300 транзакции средно месечно, направени с активните кредитни карти, издадени от банката. Значението на този финансов инструмент се повиши в последните месеци предвид повишаването на дела на онлайн търговията и банкирането.
Проучването показва, че повече от 70% от плащанията през първата половина на 2020 г. са били на ПОС терминал. Хората са пазарували дистанционно, използвали са дигитални канали за плащане на сметки или на вноски по кредити и дори са предпочитали да пазаруват в магазините с банкови карти вместо с пари в брой с цел да спазват мерките за здравна безопасност.
53,2% от транзакциите са в хранителни магазини и бензиностанции, а 23% - за теглене на пари в брой от банкомат. 45% от операциите са били безконтактни със средна стойност 22 лв., 41 на сто от потребителите са изплащали задълженията си без лихва. Само 1,2% от транзакциите са с цел трансфер на пари към банкова сметка. Най-високата средна стойност на транзакциите е била отчетена именно при услугата „Превод от карта към сметка“ – 707 лв. На ПОС терминал плащаме с кредитна карта средно 47 лв., а от банкомат теглим средно 145 лв., показват данните.
Българите пазаруват с кредитни карти и в специализирани магазини – за облекла, козметика, стоки „Направи си сам“, бяла и черна техника, ИТ продукти и т.н. През първата половина на годината 10,7% от плащанията с кредитни карти са били в такива магазини. Четвъртата най-честа причина за използване на кредитни карти е в бензиностанции – 7,6% от трансакциите са били за покупка на гориво.
Онлайн пазаруването става все по-популярно у нас, отчитат анализаторите. Това се доказва от факта, че в периода януари-юни 2020 г. делът на онлайн транзакциите с кредитни карти е 34%. За сравнение, през втората половина на 2019 г. той беше 29%. Средната стойност на онлайн плащанията е 56 лв., което е по-високо в сравнение с предходното полугодие, когато беше 49 лв.
Статистиката на банката показва, че 54% от потребителите на кредитни карти, издадени от банката, са на възраст между 31 и 50 години. Съотношението мъже-жени е почти равно – 51,3 към 48,7%. Най-често кредитни карти се използват в София – 23,7% от транзакциите, Варна – 5,6%, и Пловдив – 5,2%.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)
КЕШ клуб
300
3 000
30 000