
Британски автори настояват за законова защита от изкуствения интелект
- Актуално
- Текст:
В открито писмо те настояват правителството да актуализира законите за авторско право, така че творческият труд да бъде защитен от изкуствения интелект (ИИ). Според творците, без такава защита технологичните фирми ще погълнат работата им, а Обединеното кралство ще отстъпи водещата си позиция в областта на творческите индустрии.
Творците настояват лично британският премиер да подкрепи изменение в Закона за използване на данни, което ще се гласува в понеделник и ще изисква прозрачно и ясно посочване на реалните автори на музика, текст или изображения, когато се използват за обучение на модели с ИИ. Практиката става все по-популярна сред технологични компании и потребители на инструменти с ИИ.
В писмото се казва: „Ние сме създатели на богатство, ние отразяваме и популяризираме националните истории, ние сме новаторите на бъдещето и изкуственият интелект се нуждае от нас толкова, колкото се нуждае от енергия и компютърни умения“. Така формулирано, това послание е ясен знак, че използването на авторско творчество би било приемливо само при съгласие на авторите и съответните авторски отчисления, предвидени в Закона за авторското право.
В друта протестна акция през февруари над 1000 британски изпълнители, включително Ани Ленъкс, Деймън Албърн и Кейт Буш, пуснаха албум без звук, озаглавен „Това ли е, което искаме?“ Символичното издание е отговор на плановете на британското правителство да позволи на компаниите, разработващи ИИ, да използват съдържание, защитено с авторски права, без съгласие на авторите.

Говорител на правителството заяви: „Искаме нашите творчески индустрии и компании за изкуствен интелект да процъфтяват, поради което се консултираме по пакет от мерки, с надеждата да работят добре и за двата сектора. Категорично няма да се разглеждат промени, освен ако не сме напълно убедени, че работят и в полза на творците”.
Но не всички са съгласни. От мозъчния тръст „Център за британски прогрес“, казват пред ВВС, че подобни предложения може до попречат на Обединеното кралство и стремежа му към растеж, тъй като „няма да спрат чуждестранните фирми да използват съдържание от британските творчески индустрии“.
Според The Guardian, сега британското правителство преразглежда предложението си, с оглед негативната реакция на творците. Писателят Касиро Ишигуро, носител на Нобелова награда за литература, е риторичен пред BBC: „Защо да е справедливо, честно и разумно да променяме нашите вековни закони за авторското право, за да облагодетелстваме огромните корпорации за сметка на писатели, музиканти, режисьори и художници?“
Британските депутати обаче наскоро отхвърлиха предложено законово изменение, което предвиждаше съдебна отговорност за разработчици на ИИ, нарушили авторското право. Затова авторите сега призовават при гласуването в понеделник да се подкрепи изискването за прозрачност при използването на авторски материали в разработването на ИИ, с произхождащите от това последствия.
В отговор британското правителство се ангажира да публикува доклад и оценка на икономическото въздействие при използването на авторски материали в обучението на ИИ, проучвайки „широкия спектър от въпроси и варианти по всички теми“. Остава въпросът как ще гласуват утре британските законодатели.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Британски автори настояват за законова защита от изкуствения интелект

Тръмп: САЩ ще увеличат обема на търговията с Индия и Пакистан

Турция е готова да приеме преговори между Русия и Украйна

Нередиха на Boeing да засили защитата си срещу хакери

Папа Лъв XIV говори за своята мисия

Владимир Путин предложи директни преговори между Русия и Украйна

ЕС заведе дело срещу пет държави за игнориране на Закона за цифровите услуги

Европейски лидери обсъждат в Киев възможностите за 30-дневно примирие
