
България изпитва остър недостиг на медицински кадри
- Актуално
- Текст:

Недостигът им застрашава лечението и безопасността на пациентите. Според Световната здравна организация глобалният недостиг на медицински специалисти може да достигне 15 милиона до 2030 г., така че ситуацията в България макар и от най-тежките, не е изключение в Европейския съюз, а и в световен мащаб.
По данни от 2021 г., средният брой лекари на 100 000 души в България е над средното европейско ниво, но специфичният недостиг на медицински персонал продължава да расте. Според Българския съвет за икономически анализи, страната се нуждае от около 1000 общопрактикуващи лекари, над 460 психиатри и зашеметяващия брой около 16 900 медицински сестри, 2 500 от които в София. Това не позволява и препоръчителното съотношение с всеки лекар да работят две медицински сестри, като обикновено българските лекари работят с една, а в обществените поликлиники и без медицинска сестра.
Според доклад на Европейската комисия от 2018 г., част от проблема е неравномерното разпределение на здравни специалисти в различните български региони. В някои области броят на медицинските специалисти надвишава европейските показатели, докато други, включително градове като Благоевград, Кърджали и Хасково, са изправени пред най-сериозен недостиг.
Определящите фактори за ситуацията са извънредния труд, ниските заплати, липсата на обществено признание и в някои случаи и региони – рисковете от сблъсъци с близки на пациенти. Българската образователна система, успява да компенсира изтичането на лекари и медицински сестри само отчасти.
Изтичането на медицински специалисти е значително предизвикателство за правителството. Конкуренцията между държавите за привличане и задържане на медицински специалисти допълнително изостря проблема, като само Германия вече е „внесла“ около 50 000 лекари от чужбина.
Последствията от недостига в България вече са очевидни. Общински болници, като тази в Каварна, работят с един клиничен лаборант и нито една акушерка за население над 11 000 души. По-големи лечебни заведения, като МБАЛ-Ловеч, са принудени да затварят отделения, включително Акушерство и гинекология, пренасочвайки пациентите към болниците в Троян и Плевен, което на свой ред предизвиква напрежение в тези лечебни заведения.
Трудното финансово състояние задълбочава кадровия проблем и блокира способността на здравните институции да привличат и задържат медицински специалисти. Според проучванията, решението в тази криза на медицинските грижи е в няколко политически действия: приоритетно обучение и подобряване на условията на труд и кариерно развитие на медицинските специалисти,. задържането им в България (включително чуждестранни стажанти) и привличане обратно на български медицински специалисти, работещи в чужбина.
Дори на хартия звучи мащабно и сложно, но със сигурност далеч не толкова, колкото предполага реализацията на тези условия. В същото време ООН изчислява, че до 2050 г. България ще загуби 23% от населението си.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
