
Отмъщение, геополитика и идеология: защо Иран нападна Израел?
- Война
- Текст:

Близкият Изток все повече прилича на буре с барут на фона на ескалиращия конфликт между Израел и Иран, съобщава Euronews.
В нощта срещу неделя Техеран извърши безпрецедентна атака срещу Израел, изстрелвайки стотици безпилотни самолети и ракети по територията му.
Но защо? Какво подтикна двете държави към пряка конфронтация?
Последните събития в Сирия
Неотдавнашният въздушен удар срещу иранското консулство в Дамаск отново разпали враждата между регионалните съперници.
В резултат на атаката загинаха няколко висши офицери, включително двама висши командири на Ислямския революционен гвардейски корпус, а върховният лидер на Иран Али Хаменей заплаши да "удари плесница" на Израел в качеството на ответна мярка.
Инцидентът подчерта дълбоко вкоренената враждебност между двете страни, продължила десетилетия на геополитическо съперничество и идеологически различия.
Първоначално, по време на управлението на династията Пахлави в Иран, двустранните отношения бяха относително мирни. Иран дори беше една от първите държави с мюсюлманско мнозинство, които признаха държавността на Израел.
Това съответстваше на дипломатическата позиция на Израел за установяване на връзки с арабските съседи, доколкото арабските страни, окръжаващи Израел, бяха враждебно настроени след такива събития, като Накба и Шестдневната война.
Динамиката се промени драстично след иранската революция от 1979 г., в резултат на която беше създадена антизападната Ислямска република под ръководството на аятолах Хомейни.
Тази смяна на режима доведе до разрив на дипломатическите отношения между Иран и Израел, доколкото новите теократични владетели на Техеран не признаваха легитимността на Израел.
Те се обявиха в подкрепа на мюсюлманите в Палестина и осъдиха Израел като империалистическо творение на САЩ.
Последва студен мир. Обаче с идването на власт в Израел на правителството на Ицхак Рабин в началото и средата на 90-те години на миналия век, Израел зае по-твърда позиция по отношение на Иран.
Една от причините за това стана поражението на Ирак от САЩ във войната в Персийския залив, в резултат на което регионалната мощ се измести към Израел и Иран.
Твърдата реторика между двете страни се засили по време на президентството на Махмуд Ахмадинеджад в Иран през 2000-те години, който правеше провокативни изявления срещу Израел, засилвайки двустранното напрежение.
Стремежът на Иран към развитие на ядрените технологии от 2000-та година насам предизвика тревога в Израел и извън него, където се опасяват от потенциална надпревара в ядреното о въоръжение в региона.
Сфери на влияние
Една от основните причини за конфликта между Иран и Израел е стремежът им към влияние в Близкия изток чрез така наречените прокси войни.
Иран отдавна подкрепя бойни групировки, такива, като "Хизбула" в Ливан и ХАМАС в ивицата Газа, които встъпиха във въоръжен конфликт с Израел.
Израел нанесе множество военни удари по ирански обекти в Сирия, възприемайки присъствието на Техеран като пряка заплаха за за своята безопасност.
Иран и Израел от 1985 г. се намират в състояние на продължителен прокси конфликт, който съществено определя геополитическия ландшафт на Близкия изток. И двете страни оказват подкрепа на противниковите групировки в Сирия и Йемен.
В Сирия Иран подкрепяше правителството, а Израел - опозиционните групировки.
В Йемен Иран подкрепяше хутите, а Израел помагаше на коалицията, водена от Саудитска Арабия в борбата с бунтовниците.
В основата на тези конфликти лежат геополитически интереси: всяка държава се опитва да подкопае позициите на другата или да постигне цели, които биха засилили нейните собствени позиции.
Враждебните действия се разпростират върху такива сфери, като кибератаките и саботажите, насочени към инфраструктурата на другата страна, включително ядрените те обекти и петролните танкери.
Въвличане във войната между Израел и ХАМАС
Продължаващият конфликт между Израел и ХАМАС в Газа допълнително засили напрежението в региона.
Иранските лидери открито критикуват военни операции на Израел в палестинския анклав, изразявайки подкрепа за ХАМАС и други групировки, извършващи атаки срещу израелски обекти.
Конфликтът между Иран и Израел има сериозни последици не само за региона, но и за международните играчи, , такива, каквито са Съединените щати.
Доколкото Израел е ключов съюзник на САЩ, то всяка ескалация на напрежението може да доведе до американска намеса и да повлияе на по-широките стратегически интереси в Близкия изток.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
