
Десет страни от ЕС ще търсят алтернативно финансиране за Радио Свобода
- Актуално
- Текст:

Сред последните седем закрити в петък правителствени агенции на САЩ е и Агенцията за глобални медии (USAGM), която осигурява финансирането на Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL). В отговор Австрия, Белгия, Чехия, Естония, Германия, Латвия, Литва, Холандия, Словения и Швеция подписаха вчера съвместно споразумение да обединят усилията си, но да не допуснат култовата радиостанция да замлъкне
Документът, за който съобщава самото RFE/RL, подчертава историческото и съвременно значение на медията като източник на обективна информация. Подписалите страни отбелязват и специалната роля на радиостанцията по време на Студената война, когато RFE/RL предоставяше надеждни новини на аудиторията зад Желязната завеса – мисия, не по-малко актуална и днес за десетки милиони хора в страни с ограничена или никаква свобода на печата.
В споразумението се отбелязва също, че дейностите на RFE/RL са от стратегическо значение за европейската сигурност: „Като се противопоставя на чуждото зловредно влияние и укрепва устойчивостта на демокрацията, RFE/RL допринася за европейската сигурност и неговото премахване би било подарък за враговете на Европа“
Освен USAGM, другите „заличени” от Тръмп агенции са работили в социално значими сфери като бездомността и трудовите спорове.
Днес администрацията на Белия дом „обогати” рестрикционния си план за мащабно съкращаване на държавните разходи, като закри и финансираната от американското правителство програма, проследяваща съдбата на хиляди украински деца, отвлечени от Русия. Международният наказателен съд тълкува тази практика като военно престъпление, в което обвинява и руския президент.
Програмата се осъществява от Изследователската лаборатория по хуманитарни науки на Йейлския университет. Екипът, който документира десетки хиляди факти, свързани с отвличането на децата, съобщи, че в резултат на спряното финансиране е загубил достъп до жизненоважни данни за около 30 000 деца, включително сателитни изображения и друга информация.
В писмо до държавния секретар Марко Рубио и министъра на финансите Скот Бесент, група американски конгресмени изразиха опасенията си, че важната база данни е „изтрита завинаги”, което ще попречи на разследванията на военни престъпления.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
