
2024 – година на избори, които ще определят съдбата на Европа и света
- Актуално
- Текст:

Президентските избори в САЩ на 5 ноември 2024 г. може да върнат Доналд Тръмп в Белия дом, което вещае потенциално експлозивна ситуация в глобалната политика, коментира Еuromews. Но президентската кандидатура на Тръмп може да приключи, преди да е започнала, след като Върховният съд на Колорадо му забрани да участва в изборите в щата заради действията му при атаката на Капитолия през януари 2021 г.
Тръмп може да спечели и без изборите в Колорадо, но не е изключено и други щати да последват примера. Като цяло, изборът на президент-републиканец може да наруши съгласуваната политика на Запада по важни стратегически въпроси, включително помощта за Украйна и множество търговски спорове с ЕС.
На изборите за Европейски парламент (6 - 9 юни 2024) около 400 милиона европейци ще могат да изберат представителите си в единствената демократично избирана институция на блока. Не е изключена обаче и слаба избирателна активност, заради позицията на много европейци, че ЕС е твърде далеч от ежедневните им проблеми.
Изборният успех на евроскептични и крайнодесни партии в Нидерландия, Италия, Финландия и Швеция също сеят съмнения за бъдещето на блока, докато победата на демократичната коалиция в Полша подхранва надеждите, че популизмът може да бъде победен.
Предсрочните парламентарни избори в Португалия на 10 март бяха свикани, след като премиерът социалист Антониу Коща се оттегли заради подозрения в корупция. Възможно е Португалия да остане бастион на европейското ляво, макар че проучванията сочат равни шансове (27%) за Социалистическата и Социалдемократическата партия, следвани от крайнодясната президентска партия Chega със 17% подкрепа.
Федерални избори в Белгия на 9 юни съвпадат с изборите за Европейски парламент. Управляващата седемпартийна коалиция е на път да събере достатъчно подкрепа, макар че популярността на настоящия премиер Александър де Кроо намаля заради позицията му относно конфликта в Газа и правителствената криза след неотдавнашната терористична атака в Брюксел.
Изборите в Австрия може да се окажат едни от най-критичните, с възможната победа на крайнодясната Партия на свободата на Австрия (FPÖ), която в момента събира внушителните 30% подкрепа и тенденцията продължава. Последствията от антиправителствената позиция на FPÖ за ковид-мерките и връзките с Русия изглежда избледняват, отстъпвайки пред популистките обещания на крайнодесните партийни лидери.
Други избори, които също имат своето значение, са президентският вот във Финландия през февруари, парламентарните избори в Литва на 12 май и в Хърватия на 22 септември. Президентските избори в Украйна трябваше да се проведат през пролетта, но законът забранява гласуване при военно положение.
Русия ще избере следващия си президент на 17 март, който с почти 100% сигурност ще се казва Владимир Путин. Подобна перспектива на волна или неволна приемственост вещаят и изборите в Иран на 1 март и в Беларус на 25 февруари.
На 14 февруари ще се проведат общи избори и в Индонезия, а гражданите на Тайван ще се отправят към урните на президентските избори на 13 януари. По-рано тази седмица и британският премиерп Руши Сунак потвърди, че в края на 2024 г. в Обединеното кралство ще се проведат общи избори.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
