
Как Сърбия използва "извънблоковия" си статут за икономическа изгода
- Региони
- Текст:

Страна с курс към европейска интеграция, поддържайки връзки с Москва и Пекин, успя да стане финансово привлекателна за големите компании.
Чуждите компании са инвестирали около 4,5 милиарда евро в Сърбия тази година, малко повече от година по-рано.
Но за правителството това е показател за успеха на изграждащия се икономически модел на страната, за което не забравя да напомня на избирателите в навечерието на предсрочните парламентарни избори. Те ще се проведат в неделя.
Така или иначе, анализаторите са съгласни, че субсидиите за създаване на работни места и щедрите данъчни облекчения за бизнеса представляват основен принос за икономическата привлекателност на Сърбия.
Михайло Гаич, икономист:
"Компаниите, които инвестират у нас, не плащат данък печалба. За 10 години те са освободени от плащане на различни видове местни данъци, получават безплатна земя и някои облекчения."
Брюксел често критикува сръбските власти за отказа да въведат антируските санкции и Споразумението за свободна търговия с Китай. Инвеститорите обаче очевидно изобщо не възразяват срещу връзките на Белград с Москва или Пекин.
Марко Чадеж, президент на Сръбската търговско-промишлена камара:
„Фокусирани сме основно върху пазара на ЕС. Русия няма голям дял в експортното ни портфолио. И в известен смисъл е важно да сме отворени към хората, които идват тук, напускайки Русия заради ситуацията, в която се намира. Сърбия се превръща в техния нов дом."
Повечето инвестиции в Сърбия идват от Европейския съюз, както и от Азия, предимно Китай. Икономиката се подкрепя от пазарите, за които се изнасят сръбски стоки, главно за Западните Балкани и Европейския съюз.
euronews
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
