
Една транзакция на биткойн води до консумацията на вода с обем на олимипйски басейн
- Крипто
- Текст:

Според последно проучване, добивът на биткойни - процес, който привлича вниманието на инвеститори и разработчици в света на криптовалутите, води до потреблението на огромно количество вода.
Съгласно изследването, публикувано в списание Cell Reports Sustainability, добивът на биткойни консумира повече от 1600 гигалитра вода годишно. Това количество е достатъчно за запълване на 640 000 басейна с олимпийски размери. Според автора на изследването Алекс де Фриз, това представлява сериозна заплаха за региони с вече съществуващ недостиг на вода, такива като Централна Азия и САЩ.
Добивът на биткойни изисква огромно количество енергия и изчислителна мощност, а именно около 350 квинтилиона операции в секунда. Този процес изисква охлаждане на компютрите, което води до консумацията на огромни количества вода, пряко или косвено, чрез използването на вода в процесите на охлаждане в електроцентралите.
Алекс де Фриз предупреждава, че това е не само енергоемък процес, но има и по-далечни последици за достъпността на питейната вода, селското стопанство и екосистемите. Той е изчислил, че за една транзакция с биткойн се изразходват средно 16 000 литра вода, което е 6,2 милиона пъти повече, отколкото при нормално плащане с кредитна карта.
САЩ и Китай са най-големите страни в света по добив на биткойни. Обаче, дори и със забраната на дейностите в Китай поради въздействието им върху околната среда, проблемът с потреблението на вода си остава актуален.
В Централна Азия, където вече се усеща недостиг на вода, добивът на биткойни се превръща в сериозна заплаха за водоснабдяването. Например Казахстан, основен център за добив на криптовалута, вече е използвал почти 1000 хекалитра вода за транзакции с биткойни през 2021 г., влошавайки ситуацията с осигуряването на вода
Де Фриз предлага няколко възможни решения на проблема. Сред тях са модифицирането на софтуера за намаляване на енергийните разходи и използването на алтернативни източници на енергия, като вятъра и слънцето. Той обаче подчертава, че тези решения могат да отклонят ограничените възобновяеми енергийни източници от другите сектори и икономики.
Добивът на биткойни си остава сложен проблем, с който трябва да се борим. Де Фриз подчертава, че е необходимо да се намери баланс между иновациите в криптовалутите и устойчивостта на екосистемата. Ако не се предприеме нищо, изчислителните ресурси, използвани за добива на криптовалута, могат да бъдат загубени за по-ценни и по-полезни цели, като например изследвания в областта на изкуствения интелект.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
