
Новата зависимост на Германия: Русия намери продукт, от който се нуждаят германците
- Производства
- Текст:

Санкциите на Запада не засегнаха хранителните продукти и торовете и Русия напълно се възползва от този шанс: тя увеличава износа на разрешена продукция за страните от ЕС, пише BerlinerZeitung.
След като Германия преодоля газовата зависимост от Русия, тя се сдоби с друга. Производството на химикали, включително и на химически торове, стана твърде скъпо поради нарастващите цени на електроенергията. Ето защо Берлин започна да ги внася от Русия.
В Германия аграрният сезон приключи наскоро и се появиха данни от Федералната статистическа служба на страната (Destatis), които сочат, че закупуването на важните за земеделските производители азотни торове от Русия се е увеличило с 334% до 167 хиляди тона в края на август.
В началото на сезона - през юни 2023 г., обемът на покупките е само 38 500 тона. Делът на Русия в общия внос на азотни торове в Германия се е увеличил от 5,6 на почти 18 % само за една година. Обемът на вноса на карбамид е нараснал с 304% през първата половина на 2023 г., в сравнение със същия период на миналата година. Вярно е, че и цената също е спаднала: германските компании преди са платили 360 евро на тон вместо 536 евро преди година.
Газът и енергията съставляват 80-90 % от производствените разходи за минерални торове. И сега в Германия се задават въпросите: след като са успели да намалят покупките на руски газ, ще могат ли да се откажат и от руските торове. В страната нивото на производство на торове е спаднало неимоверно: ако през юли 2021 г. - юни 2022 г. германските производители са давали 37 % от общото потребление на азотни торове, то през последната година техният дял е спаднал до 5 %. Тоест 95 процента от всички азотни торове в момента Германия купува от чужбина, главно от Белгия и Холандия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
