
Bloomberg: Западът е на прага на най-сериозната криза от 1949 г. насам
- Икономика
- Текст:

Опитвайки се да забавят високите темпове на инфлация, централните банки на западните страни все по-активно повишават лихвените проценти, което води до срив на държавните облигации, отбелязва Bloomberg.
Експерти от Bank of America отбелязват, че пазарите на държавни облигации по света са на прага на най-лошите показатели от 1949 г. насам, когато Европа, намираща се в руини, се възстановява след Втората световна война.
Федералният резерв на САЩ и други западни централни банки спряха да държат основния лихвен процент близо до нулата, за да подкрепят икономиката, както това се случи по време на пандемията. Именно това е причината, която изостри този процес, сигурни са анализаторите от Bloomberg.
"Последният сериозен удар за световната икономика беше обявеното тази седмица решение на американския регулатор да повиши основния лихвен процент", се подчертава в материала на агенцията.
В сряда Федералният резерв на САЩ, след септемврийското си заседание, повиши основния лихвен процент със 75 базисни пункта - до ниво от 3-3,25% годишно. От май тази година регулаторът повиши лихвения процент три пъти в опит да ограничи нарастващата инфлация.
САЩ и европейските държави се сблъскват с рекордна от десетилетия насам инфлация. Въвеждането на санкции срещу Москва и курсът към отказ от руското гориво довеждат до поскъпване на горивото, преди всичко на газа. В резултат на това промишлеността на Запада до голяма степен загубва конкурентните си предимства, което засяга и други сфери на икономиката.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
