
Защо самолетите рядко летят над Тихия океан, въпреки че това би съкратило пътя им
- Авиация и космонавтика
- Текст:

Да се прелети със самолет от Сингапур до Лос Анджелис е много по-близо през Тихия океан. Но самолетите летят толкова рядко през океана. Каква е причината за това?
Според портала iXBT.com съществуват три основни причини, поради които самолетите често летят не директно през Тихия океан, а по заобиколен маршрут.
1. Специфика на маршрута.
На практика самолетите летят само по криви линии. Това се обяснява с факта, че най-често пътят на самолета минава по така наречения въздушен коридор. Този коридор е строго контролиран в специални центрове. Ако нещо по този маршрут се промени, диспечерите веднага ще информират пилотите. Това позволява на самолетите да заобикалят по-добре опасните участъци.
2. Неточности в картите.
Плоските карти всъщност имат голям брой неточности. Затова често се случва така, че на картата и в реалността разстоянието между обектите е различно. Също така нашата Земя не е плоска, а има формата на сфера. Това означава, че най-краткият път по нея е дъга, а не права линия. Ето защо всички маршрути също са изградени като дъгообразна линия, включително и пътя от Лос Анджелис до Сингапур.
3. Аварийни ситуации и безопасност.
Тихият океан е много голям, така че ако изведнъж двигателите на лайнера в средата на океана откажат, той няма да може да намери място за кацане. Единственият вариант е да се извърши аварийно кацане на вода. Също така в авиационните разпоредби се посочва, че самолетът винаги трябва да има възможност да достигне до най-близкото летище. При това летищет трябва да бъде разположено на разстояние, което може да бъде преодоляно максимум за три часа, а при полет над Тихия океан това е невъзможно.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
