
Социалната дистанция зависи от доходите
- Здравеопазване
- Източник: MarketWatch
- Автор:

Ново изследване на Калифорнийския университет нарисува изненадваща картина на обществото в условия на пандемия. Учените доказаха, че хората с високи доходи са по-склонни да останат под карантина в домовете си, да работят дистанционно и да спазват социална дистанция, за разлика от тези с ниски доходи.
При липса на ваксина социалните мерки за дистанциране са един от основните инструменти за предотвратяване на разпространението на COVID-19. В условията на пандемия изследователи от няколко университета в Калифорния доказаха, че парите определят ловедението ни повече от всякога.
Изследването, публикувано в сп. PNAS, е проведено в периода януари - април 2020 г. и се основава на анализ на мобилни данни от няколко приложения, които отчитат движението на потребителя и неговото местоположение. Според резултатите, преди пандемията американците с високи доходи са се движели и са пътували повече от тези с ниски доходи. След пика на болестта през март т.г. съотношението се е обърнало.
Авторът на изследването Йоаким Вейл отбелязва, че броят на хората с високи доходи, които са останали в домовете си, се е повишил с 25%. За сравнение, за хората с ниски доходи този процент е 10. Според него, в сравнение с други демографски фактори (като възраст, пол, политически възгледи и т.н.) размерът на доходите се оказва най-важният фактор, който определя доколко съответният човек е склонен да остане в дома си и да спазва социална дистанция.
Според анализите с 57% са повече хората с висок доход, които се ангажират и стриктно спазват социалната дистанция, в сравнение с тези с нисък доход.
Изследването не посочва конкретните причини за феномена. Обяснимо е, че хората с висок доход по-лесно могат да се запасят с достатъчно лекарства и стоки от първа необходимост, докато тези с нисък доход нямат тази възможност - те пътуват ежедневно с градския транспорт, нямат необходимата квалификация и възможност да работят от вкъщи, често им се налага да посещават магазини и аптеки. Много от тях работят в сферата на производството - в заводи, ферми или фабрики, други са търговци на дребно или доставчици. На практика те са принудени да ходят на работа и да се излагат на риск, за да може други хора да работят от вкъщи или да спазват карантина.
„Това, което ми хареса в проучването, е, че то предоставя данни за нещо, за което хората говорят от известно време като клюка - казва Андрю Ноймър, демограф от Калифорнийския университет. - Непрекъснато се говори за революция в работата от дома, Zoom, виртуални конференции и преговори, но ако вашата работа е да заварявате парчета метал заедно или да доставяте пица, Zoom няма да помогне много. Данните потвърждават, че това, което сме предполагали, се случва в действителност.“
Интересен факт, който учените отбелязват, е, че тенденцията не важи единствено за COVID-19. По време на епидемията от грип H1N1 в Мексико Сити през 2009 г. са проведени подобни изследвания и резултатите са били подобни - жителите с високи доходи са били по-склонни да останат в домовете си под карантина, за разлика от тези с ниски доходи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
