
Нови перовскитни слънчеви панели могат служат 30 години
- Соларна енергия
- Текст:

Перовскитът може да се превърне в основен материал за слънчевите панели, но преди това той трябва да преодолее проблема с дълготрайността. Инженери от Принстън представиха нов дизайн на перовскитова слънчева клетка, която, както показват тестовете, може да работи до 30 години в реални условия.
За това съобщава New Atlas.
Силицият е основен материал за слънчевите клетки от десетилетия, но перовскитите бързо набират скорост през последните години. Те се доближават по ефективност до силиция, но в същото време са по-евтини за производство, по-леки и по-гъвкави.
Проблемът обаче е, че перовскитите не са много стабилни и са склонни да се разрушават под въздействието на околната среда. В новото изследване екипът от Принстън решава проблема със стабилността, като добавя ултратънък запечатващ слой между светлопоглъщащия слой перовскит и слоя, носещ заряд. Този запечатващ слой с дебелина само няколко атома, е изработен от въглероден дисулфид, олово, йод и хлор и предпазва устройството от изгаряне в продължение на няколко седмици.
Според изчисления на екипа, перовскитните слънчеви панели, произведени с помощта на този запечатващ слой, могат да издържат до 30 години на открито.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
