
Минералът перовскит или бъдещето на слънчевата енергетика
- Екология
- Източник: popmech.ru
- Автор:

Перовскитите са много перспективен клас минерали, които привличат учените от цял свят. Те са открити през първата половина на XIX век в Урал (Русия), но едва през ХХІ век изследователите започват активно да изучават свойствата им за приложения в такива области като слънчевата енергия, фотониката, нелинейната оптика.
За съжаление, тези минерали имат един съществен недостатък - те лесно се разрушават. Въпреки това, учените от Уралския държавен университет (УрФУ) и техните колеги от Индия за първи път успяха да стабилизират материала.
Разработеният метод за промишлен синтез на високостабилни перовскити позволява ефективното използване на този материал в енергетиката и електрониката. А КПД-то на перовскитовите елементи, което е около 25%, ги поставя на едно ниво с полупроводниците. При това технологията за тяхното производство е много по-проста, а също така те лесно могат да бъдат поставени върху гъвкава повърхност.
В хода на работата си международният екип от учени успя да разработи прахообразни перовскити с висока стабилност, която не се променя в течение на едноогдишното наблюдение. Нещо повече, изследователите успяха да синтезират едновременно цяла серия от прахове: MAPbI3, MAPbBr3, FAPbI3, FAPbBr3, CsPbI3 и CsPbBr3. Това стана възможно благодарение на химическата обработка с високотемпературен антирастворителен метод.
„Увеличаването на стабилността на веществото се осигурява чрез висока кристализация и намаляване размерите на зърната. Това открива големи възможности за пълноценно прилагане на такива материали в бъдеще", казва авторът на изследването Ражеш Кумар Манавалан.
В момента най-перспективната област на приложение на перовскитите е слънчевата енергетика, тъй като в началото на века учените откриват, че този материал перфектно абсорбира светлината.
Традиционните слънчеви панели са изработени от силиций и са с дебелина от 180 микрона, те абсорбират толкова светлина, колкото перовскитът абсорбира при дебелина от 1 микрон. Работата е там, че въпреки приблизително същата ефективност на предаване на електрическия заряд под действието на светлината, спектърът на преобразуваната в електричество светлина в перовскита е по-широк от този на силиция.
Тази способност на перовскитовите материали ще помогне на слънчевата енергетика да произвежда невероятно евтина електроенергия. Според анализатори кремъчните батерии днес струват средно 0,75 долара за 1 kW, докато батериите на базата на перовскит могат да намалят цената до 0,10 - 0,15 долара за 1 kW. Това означава, че производството и експлоатацията могат да станат 5-7 пъти по-евтини при същото количество произведена електроенергия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
