COVID-дисиденти протестират срещу ограниченията

COVID-дисиденти протестират срещу ограниченията Снимка: pixabay

Броят на хората, заразени с коронавирус в света, надхвърли 37 милиона души, показват данните на университета „Джонс Хопкинс".
Над един милион души са починали от COVID-19.

Тази информация обаче не попречи на ковид скептиците от няколко европейски държави да протестират срещу ограничителните мерки.

Въпреки масовите протести, този път в центъра на Берлин беше безпрецедентно тихо. Шествието бе наречено „Мълчалив марш“. COVID-дисидентите смениха тактиката и обявиха демонстративен бойкот на антикоронавирусната политика на властите.

Германското правителство въведе нови ограничения в Берлин и Франкфурт на Майн, където е въведен комендантски час. Баровете ще затварят в 23 ч. до края на годината.

Магазините също ще работят с по-кратко работно време. Федералният канцлер Ангела Меркел предупреди: градовете с голям брой заразени трябва да подобрят статистическите данни. Ако не успеят за 10 дни,  ще бъдат изправени пред още по-строги ограничения.

Сред германците обаче има и такива, които са се примирили с неизбежното и са готови заради запазването на живота и здравето си да отложат посещенията в баровете за следващата година.

Всички ние трябва да се защитим по някакъв начин, защото много хора умряха. Всеки трябва да си стои вкъщи в такъв момент, така че се прибираме у дома", казва един от местните жители.

Полша чупи рекорди - над 4 хиляди заразени за един ден. Това е най-високият показател от началото на пандемията. Носенето на маски на обществени места сега е задължително. Глобата за нарушение варира от 110 до 6700 евро. Най-високата глоба се налага в случай на отказ да покажете документи и да се представите на полицията.

В центъра на Варшава тези мерки бяха посрещнати с протести.

Ако се съгласим с това, че министър-председателят, санитарният инспектор и президентът на страната имат правото да решават какво ще носим, ​​как трябва да изглеждаме, къде трябва да отидем, това означава едно - тук няма закон. И ако се съгласим, че те притежават нашите тела, няма да можем да защитим правата си в която и да е друга област“, казва Гжегож Браун, лидер на партията „Конфедерация на свободата и независимостта“.

Жителите на Великобритания също са недоволни от антикоронавирусните мерки.

Според версията на протестиращите вирусът е мит, измислица на тези, които печелят от ограничаването на правата на поданиците, и  ваксина не е необходима.

А медиите, включително основният рупор на правителството - Би Би Си - лъжат за истинското състояние на нещата по нареждане на министър-председателя. Сред лидерите на ковид скептиците е Пиърс Корбин, брат на бившия лидер на Лейбъристката партия Джереми Корбин, който е основният опонент на  Борис Джонсън.

Ще губим подкрепа, ще има предатели сред нас. Ще има много неща, но трябва да продължим битката си. Само ако ги притискаме ще спечелим. И трябва да разорим Би Би Си", казва активистът Пиърс Корбин.

В понеделник Борис Джонсън ще обяви новите ограничения, какви ще бъдат - все още е загадка.

А във Франция университетите се превърнаха в истински развъдници на коронавируса. Предимно общежитията. Властите обвиняват университетските администрации, че не са въвели мерките навреме.

В Италия, по време на втората вълна, в музея на Капитолия в Рим бе открита изложба за пандемията. По-скоро за нейните последици и за тези, които имат най-голям принос в борбата с болестта - медиците. Експозицията е разделена на няколко блока. Най-емоционалните са снимки от отделенията за реанимация и от гробището.

А в Китай почетоха паметта на жертвите със симфонична музика, написана от композитор от Ухан. Неговата родина е и родината на коронавируса.

Искаме да разкажем историята на пандемията, която промени света. Трябва да гледаме реалността в очите. В тази симфония има разочарование, безпомощност, възхвала на героизма и надежда", отбелязва композиторът Цоу Йе.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: