
Египет освободи млад учен след 22 месеца затвор без съд и присъда
- Свят
- Текст:

Арестът му продължи близо две години, които Заки прекара в суровия затвор Тора в Кайро. Изпитанията на 30-годишния социолог обаче не свършват до тук – той все още е подсъден, с риск да получи до 5 години затвор, макар че вчера съдът не му е наложил дори подписка, пише fanpage.it.
„Надяваме се, че на следващото изслушване ще бъде предприета тази допълнителна стъпка, която всички очакваме и това е признаването на неговата невинност, но и днес беше постигнато много“, каза Рикардо Нури, говорител на Amnesty International в Италия. Той благодари на всички групи и местни италиански власти, на универистети, политици и парламентаристи, и особено на италианските и световни медии, които 22 месеца приковаваха вниманието на обществеността към съдбата на Патрик Заки.
Младият учен прави магистратура в Университета в Болоня по програмата Erasmus Mundus, с тема правата на жените и равнопоставеността между половете. Освен това провежда изследвания за Египетската инициатива за лични права (EIPR), организация за правата на човека със седалище в Кайро. За режима в Екипет и двете му занятия са достатъчна причина, за да бъде счетен за неблагонадежден.
Заки е арестуван на 7 февруари 2020 г. при пристигането му на международното летище в Кайро. Разпитват го 17 часа за следването му в Италия и проучванията му. През цялото време на разпита, който се провежда в помещение на летището, Патрик е със завързани очи, а след това е отведен на неизвестно място. На следващия ден са му повдигнати обвинения за „разпространение на фалшиви новини и подбуждане към протест”, а арестът му е удължаван периодично с по няколко седмици, докато се стигне до завършилите вчера 22 месеца. Адвокатите му твърдят, че в затвора е бил заплашван, бит и измъчван с електрошок.
Със случая на Патрик Заки се зае Европейския парламент и особено групата на италианските евродепутати. Към тях се присъединиха Amnesty International и организацията „Учени в риск”. Италианският парламент поиска „по извънредни причини” да му се даде италианско гражданство, а холивудската звезда Скарлет Йохансон записа и разпространи заклеймаващ клип по случая. Демонстрации в подкрепа на Патрик Заки имаше в Болоня, Милано, Неапол и Флоранция, а 12 италиански университета изпратиха до египетските власти петиция за освобождаването му.
Документът е подкрепен и от родителите на Джулио Реджени, италиански докторант в Кеймбридж, отвлечен през февруари 2016 г. от улицата в Кайро, където провеждал социологически проучвания по време на стажа си в Американския университет. Открит е с прерязано гърло край магистралата Кайро – Александрия и заключенията на италианските патолози са, че е бил измъчван.
Всички се надяват международният натиск да повлияе и за окончателното оневиняване на Патрик Заки на следващото дело срещу него, насрочено за 1 февруари 2022 г. Случаят за пореден път повдига въпроса за човешките права в тоталитарните режими и същевременно е ярка демонстрация за силата на международното единство.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
