
Китай: Луксът като протест
- Анализи
- Текст:

В Китай, ако сте образована, успешно работеща и неомъжена жена до 27-годишна възраст, ви лепват термина „шенг-ну“, т.е., „изостанала стока”. Етикетът е сравнително нов, измислен за да унижи и евентуално да ограничи нарастващия брой необвързани жени в китайското общество. Според традицията, начинът им на живот в голяма степен се смята за „морално прегрешение”, а според някои – дори заплаха за националната сигурност, пише theconversation.com
Необвързаните жени „не се вписват” в представите на китайската политика за щастливи членове на обществото. Китайските медии често ги показват като отчаяни, претоварени от работа и уплашени от живота, а стигмата "sheng-nu" е принудила много от тях да се оженят. Но други се борят.
Масовото образование след икономическата реформа през 80-те години, направи китайските жени мнного по-уверени за мястото си в съвременното общество. Седем милиона необвързани китайки на възраст от 25 до 34 години, живеещи в китайските градове, са сред китайските граждани с най-голям принос за икономическия растеж на страната. Като цяло, китайските жени реализират около 41% от БВП – повече, отколкото във всяка друга страна по света. Според класацията на Forbes, девет китайски дами са и сред 100-те най-влиятелни жени за 2020 г., като само една се занимава с благотворителност, а останалите са от областта на бизнеса и технологиите.
И тези жени променят отношението на обществото спрямо тях не чрез протести или като активистки, а чрез собствената си икономическа сила. Те използват консуматорските настроения на обществото, за да развенчаят традиционната стигма към статуса им на жени, още повече - необвързани, т.е., по презумпция "нещастни".
Една 33-годишна образована и успешна програмистка например си купува все по-скъпи и по-скъпи дрехи, не само за да изглежда добре, но и за да убеди близките си че наистина е добре, снабдявайки се с всичко „най-добро” – слънчеви очила Burberry, чанта Louis Vuitton, лаптоп Apple. „Правя го и за себе си, и за родителите си. Показвам, че не съм нещастна, че имам чудесен живот – така роднините може да оставят и мен, и родителите ми на мира”, казва тя.

„Когато изглеждате бляскаво и богато, хората стават по-толерантни към вас и вашето семейство, а близките ви спират да ви сватосват”, смята 30 годишна бизнес-дама.
Пазарът също се възползва от необвързаните дами и техния икономически възход. Гигантът за електронна търговия Alibaba измисли през 2009 г. „Денят на необвързаните” - антипод на широко празнувания Св. Валентин, който чупеше рекордите по продажби на подаръци от най-широк спектър. Но Денят на необвързните не само не остана по-назад, но и надмина по пазарен ефект ежегодния Черен петък, превръщайки се в най-голямото пазарно шоу в света. Празнува се на 11.11. (четири „сингъл” цифри) и тази година отново подобри рекорда си като приходи от продажби.
Разбира се, много необвързани жени в Китай (а и по света) не могат да си позволят този вид покупателна способност. Но за тези, които могат, възможността да харчат пари за себе си и за родителите си, предефинира социалиня им статус от „нещастни и изостанали” в нещо, с което и те, и семействата им могат да се гордеят. Луксознинят им живот, резултат на икономическа стабилност, е тяхната форма на борба за независимост и равноправие, определено по-безопасна от протести или или акции на активистки - действия, които в Китай определено са професионален и дори правосъден риск.
Потреблението и икономическата независимост станаха оръдията, с които успешните необвързани китайки градят легитимността на избрания от тях начин на живот. Тяхната борба разчупва нормите на съвременната партийна китайска политика и все по-убедително доказва, че „изостаналите” жени не само печелят, но се нареждат и в авангарда на китайското общество.
Стратегията всъщност не е нито китайска, нито нова и работи, стига да е ясно, че дамите сами си позволяват да живеят луксозно, без да прибягвят до помощ от силния пол.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
