
Проблемите, които срещата за климата в Глазгоу не реши
- Свят
- Текст:

Най-големите автопроизводители, в т. ч. Toyota, Volkswagen, Stellantis и Hyundai, не подписаха декларация с ангажимента към 2040 г. да произвеждат само въглеродно неутрални коли. Все пак над 100 марки я подкрепиха, вкл. Ford, Mercedes-Benz и Jaguar Land Rover, както и 33 национални правителства, регионални власти и компании, вкл. компанията за пътнически услуги Uber, съобщава Еuronews.
Големите производствени икономики Германия, Китай, Япония и САЩ не подписаха ангажимента до 2035 г. да направят водещи продажбите на превозни средства с нулеви въглеродни емисии.
Друг документ ангажира подписалите го да дадат силен приоритет в продажбите на електрическите превозни средства и „да подкрепят глобален и справедлив преход, така че нито една страна или общност да не изостава". Декларацията звучи обещаващо, но на практика не съдържа никакви конкретни мерки, а от Greenpeace дори я нарекоха „разочароващо слаба”
И друг призив бе посрещнат със смесени настроения - от Шведския финансов надзорен орган и Шведската агенция за опазване на околната среда се обявиха за забрана на копаенето на криптовалута, тъй като енергопотреблението в процеса застрашава възможностите на Швеция да изпълни задълженията си по Парижкото споразумение за климата.
Само между април и август тази година биткойн-производството е увеличило потреблението на електроенергия в Швеция с „няколкостотин процента” и сега консумира електричество, колкото 200 000 домакинства. Шведските финансови и екологични органи призовават за забрана на копаене на криптовалута в целия Европейски съюз, както и забрана самият процес и компании, които търгуват и инвестират в крипто-активи, да промотират дейностите си като екологично устойчиви.
Шведските органи приведоха и шокиращ пример: „В момента можете да изминете 1.8 млн. км. с електрическа кола от среден обем, използвайки същото количество енергия, което поглъща копаенето на един единствен биткойн“. Все пак идеята за забрана на крипто-майнинга засега е само предложение.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
