
Свръхумни камери сами ще решават какво да попадне в кадър
- Технологии
- Текст:

Агенцията за перспективни изследователски проекти в областта на отбраната (DARPA) обяви стартирането на програма за разработване на невроморфна камера, която е предназначена да подобри ефективността на компютърното зрение, като симулира начина, по който човешкият мозък обработва информацията.
Разработката на FENCE (Fast Event-based Neuromorphic Camera and Electronics) е поверена на екипи от три компании: Raytheon, BAE Systems и Northrop Grumman. И трите са най-големите представители на американския военно-промишлен комплекс. Всеки от екипите ще предложи своя собствена версия на камерата с невроморфни чипове и алгоритми.
Съвременните техники за обработка на изображения стават все по-усъвършенствани. По-новите могат да заснемат изображения с висока разделителна способност и да проследяват обекти с голяма точност, но те правят това чрез обработка на големи количества данни, което отнема време и енергия.
Програмата FENCE трябва да създаде камера с процесор, който да работи по следния алгоритъм: цялото внимание трябва да се обърне на онези части от изображението, където се случва нещо, достойно за внимателно разглеждане. Това ще намали количеството данни, прехвърлени за обработка, и ще намали консумацията на енергия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Безработицата в еврозоната през май неочаквано нарасна

Някои детайли от „сватбата на века”

ЕС скложи край на безмитния селскостопански внос от Украйна

Японски учени разработиха кръв, съвместима с всички кръвни групи

Дуелът Мъск - Тръмп с нова схватка

В Китай се проведе първият в страната турнир по футбол между хуманоидни роботи

Първият в историята спътник за производство на чипове в космоса беше изведен в орбита

Австралия възнамерява да постигне от САЩ пълна отмяна на търговските мита
