
Появи се нова хипотеза за състоянието на водата в Черно море
- Наука
- Текст:

Научен екип от Института по химия и биология на морската среда при Университета в Олденбург, Германия (ICBM), представи в сп. Science Advances нова хипотеза за причините, довели до натрупването на органични съединения в дълбините на Черно море и други бедни на кислород води. Според изследването реакциите със сероводород играят важна роля в този процес.
„Този механизъм очевидно допринася за факта, че във водите на Черно море органичният въглерод е над два пъти повече, отколкото в морските райони, богати на кислород". казва пред een.com д-р Юта Нигеман, една от водещите фигури в изследването.
Черно море е необичаен воден басейн: под 150 метра дълбочина концентрацията на кислород спада до около нула, което означава, че висши форми на живот като растения и животни не могат да съществуват там. В същото време това полузатворено море, с площ два пъти колкото Франция, съхранява сравнително големи количества въглерод. Тези условия, които рядко се срещат в други морски региони, в Черно море преобладават от около 7000 години. Ниското съдържание на сол в горните 150 метра се дължи предимно на р. Дунав, а по-соленият и по-плътен нисък слой навлиза през Босфора от Средиземно море.
„Когато отворите водна проба от по-дълбоките райони на Черно море, миризмата на развалени яйца почти ви събаря“, казва д-р Нигеман. На повърхността обаче няма данни, че Черно море е застояла водна маса, в която поради липсата на кислород бактериите произвеждат неприятно миришещия сероводород. Неговата силно реактивна молекула се свързва с вещества от разнообразна група въглеродни съединения, които присъстват във всеки литър морска вода.
Като се има предвид, че световният океан съдържа приблизително толкова въглерод, колкото и земната атмосфера, резултатите от това ново проучване са от значение за климата.
„Обемът на океанските води с напълно изчерпан кислород, се е увеличил четирикратно между 1960 и 2010 г.”, казва д-р Гомес-Саез, друг от ръководителите на изследването. Според него обаче механизмът за натрупване на въглерод чрез реакции със серни съединения е твърде слаб, за да има забележимо въздействие върху изменението на климата при сегашните условия. В геоложката история обаче е имало периоди, в които големи области на океаните са били с недостатъчно кислород и това може би е допринесло за дългосрочното извличане на въглероден диоксид от атмосферата.
Водните проби от Черно море са взети по време на научна експедиция на ICBM с изследователския кораб Maria S. Merian, заедно с колеги от Института „Алфред Вегенер”, Центъра „Хелмхолц” за изследване на полярните и морските среди, Центъра за морски науки за околната среда при Университета в Бремен и Института „Макс Планк” по морска микробиология.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
