
Проекти за цифрова и транспортна свързаност за близо 1,8 млрд. лева
- Транспорт и комуникации
- Автор:

Министър Желязков представи проекти за цифрова и транспортна свързаност на стойност близо 1,8 млрд. лева. Това стана по време на онлайн дискусия за Третия стълб от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, организирана от заместник министър-председателя Томислав Дончев.
В събитието участваха генералният директор на НК „Железопътна инфраструктура“ Красимир Папукчийски, ректорът на ВТУ „Тодор Каблешков“ проф. д-р Даниела Тодорова, председателят на Българска асоциация на кабелните и комуникационните оператори Галя Маринова и др.
В рамките на дискусията министър Желязков очерта целите и задачите пред секторите „Транспорт“ и „Информационни технологии“.
Дейностите по цифровата свързаност са в пет направления. Първото е осигуряване на високоскоростна мобилна свързаност по ключови транспортни коридори от Трансевропейската мрежа – магистралите "Тракия", "Хемус", "Струма", както и връзките с Румъния и Турция. Останалите области са подобряване на интернет покритието в слабо населени и селски райони, развитие на държавната опорна мрежа, използване на зелени технологии и стимулиране на потреблението. Общият планиран ресурс за цифрова свързаност е 805 млн. лв., с период за изпълнение до 2025 г., уточни министърът.
Росен Желязков припомни, че приемането на Закон за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура, промените в Закона за устройство на територията и намаляването с до 50 % на таксите за ползване на радиочестотния спектър, са огромно насърчение по отношение на разгръщането на високоскоростни мобилни мрежи.
По отношение на транспортната свързаност основната цел е намаляване на въглеродния отпечатък чрез инвестиции в модернизация и цифровизация на жп сектора. „Предвиждаме модернизация на системите за безопасност и енергийна ефективност по няколко жп-направления, в това число София-Мездра, Мездра-Горна Оряховица, Каспичан-Синдел, Карнобат-Синдел.“, каза министър Желязков. Общият планиран ресурс за тези дейности е 267 млн. лева.
Друг ключов проект е изграждането на интермодален терминал в Горна Оряховица и преустройство и рехабилитация на 8 гарови комплекса (Мездра, Червен Бряг, Илиянци, Враца, Левски, Горна Оряховица, Варна и Филипово) на стойност 188 млн. лева. В рамките на други оперативни програми се разглежда и изграждането на терминал в района на столицата, която също съсредоточава различни видове транспорт.
Министър Желязков представи още проект за модернизация на тягови подстанции и изграждане на система за телеуправление и телесигнализация, с общ ресурс от 273 млн. лева. „Изпълнението на тези дейности ще повлияе пряко върху безопасността и качеството на железопътните услуги в Северна България, където са разположени повечето обекти в обхвата на проекта.“, обясни Желязков.
Друг съществен приоритет е преодоляването на затрудненията с подвижния състав. „В рамките на Плана сме заложили закупуването на 20 нови влака, които да обслужват тези направления.“, съобщи министър Желязков.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
