САЩ ще намалят войските си в Европа

САЩ ще намалят войските си в Европа Снимка: moscowtimes.ru

Предполага се, че Пентагонът ще изтегли около 30% от военния си контингент в Стария континент

Позовавайки се на високопоставен източник от НАТО, изданието Politico потвърди, че САЩ преразглеждат военното си присъствие по света. За момента в европейските страни служат между 90 000 и 100 000, включително около 20 000, които лрезидентът Байдън изпрати след нахлуването на Русия в Украйна, припомнят експерти.

Най-големият американски военен контингент в Европа (около 35 000 души) е разположен в Германия. Американските военнослужещи са разпределени между военновъздушната база Рамщайн - център на американските въздушни операции, военновъздушната база Графенвьор - най-големият тренировъчен полигон на американската армия извън САЩ и в щаба на американската армия за Европа и Африка, който се намира във Висбаден

Според Politico, на този етап това присъствие на американски войски в Европа отговаря на интересите на двете страни. В същото време плановете на Пентагона да изтегли военни части може би са продиктувани от динамичните глобални приоритети, предполатащи по-мащабно америкаско присъствие например в Индо-Тихоокеанския регион, допуска публиказията в Politico.

Още през февруари американският министър на отбраната Пийт Хегсет посочи на европейските страни, че „сега е моментът” да инвестират в отбраната си, защото „САЩ няма да останат тук вечно”. Като част от отговора, през юни всички страни от НАТО се споразумяха до 2035 г. да увеличат военните си разходи от 2% на 5% от БВП.

Ясно е, че 27-те страни членки на ЕС планират да засилят отбранителните си възможности, вземайки предвид както геополитическата ситуация, така и факта, че вече няма да могат да разчитат на военната подкрепа на САЩ така, както досега. 

Проблемът е само в това, че Германия наприме се чувства „на тъмно” относно плановете на Пентагона, без да е наясно кога, колко и какви американски военни части ще бъдат изтеглени от територията ѝ – което вероятно е така и за другите страни в ЕС. 

Освен това някои анализатори се съмняват в аргумента за преразглеждане на американското военно присъствие по света, допускайки, че предстоящото изтегляне на част от американските сили от Европа просто осъществява заканата на Тръмп да „поправи” (т.е., да анулира) всички решения, взети по времето на президента Джо Байдън.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: