Светът настръхна заради хуманитарната криза в Газа - Израел има отговор

Светът настръхна заради хуманитарната криза в Газа - Израел има отговор Снимка: aljazeera.com

„Хуманитарна фондация за Газа” (GHF) с централа в Женева се е заела да реформира основно системата за доставка на помощи в анклава

ООН е против. Проблемът е, че GHF, която Изарел и САЩ подкрепят, може да се окаже началото на края на UNRWA - Агенцията на ООН за подпомагане и строителство в Газа. Междувременно GHF изгражда верига хуманитарни центрове в южна Газа, които ще се управляват, поддържат и защитават от частни компании и военни подизпълнители – вероятно американски. 

Швейцарският новинарски сайт swissinfo.ch изяснява различните гледни точки. Изданието припомня, че след атаката от 7 октомври 2023 г., когато Хамас нахлу през границата в Израел, изби около 1200 души и отвлече 250 заложника, израелското правителство обяви военно положение и си постави задачата на унищожи терористичната групировка, която управлява анклава.

В хода на войната се разкри, че служители на UNRWA работят за Хамас, а училищата, поддържани от агенцията, си затварят очите за антиизраелска пропаганда и военно обучение на учениците. Потвърдиха се и подозренията, че Хамас заграбва основния дял от помощите, предоставяни чрез UNRWA.

Реториката между израелското правителство и агенцията на ООН се изостри дотам, че на 28 октомври 2024 г. израелският Кнесет практически забрани на UNRWA да действа в Газа. САЩ, Швеция и други големи донори намалиха или спряха финансирането на агенцията, хвърляйки я във финансова криза.

От 2 март потокът хуманитарна помощ в Газа е силно ограничен, докато военните действия продължават. Миналата седмица ООН и неправителствени организации предупредиха за риск от глад и след нарастващ натиск от съюзниците, израелското правителство позволи ограничени доставки с помощи. 

Заедно с това израелският премиер Бенямин Нетаняху разкри плановете на еврейската държава да поеме контрола над цяла Газа, за да победи окончателно Хамас. В съвместно изявление Обединеното кралство, Франция и Канада осъдиха този ход, а редица държави, включително ЕС предупредиха, че ще преразгледат търговските си отношения с Израел.

Никой обаче не говори за Хуманитарната фондация за Газа (GHF). Структурата предлага нов подход към хуманитарната помощ, основан на прагматизъм, и надзор. Фондацията гарантира сигурни доставки при пълна прозрачност и „стриктно спазване“ на хуманитарните принципи, под контрола на „най-уважаваните” одиторски и правни структури в света. 

По план GHF ще започне с 4 разпределителни центъра, като всеки от тях ще осигурава достъп до храна, вода и „други необходими доставки“ на 300 000 души. Мрежата постепенно ще се разшири, така че да подпомага до два милиона души. Фондацията не е обявила източниците си на финансиране, но посочва в програта си, че ще я управляват „опитни кризисни оператори“. Очаква се системата да заработи след 24 май.

Външно министерство на Израел подчертава две предимства - GHF ще попречи на Хамас да краде хуманитарни доставки и ще позволи „помощта да тече съобразно международното хуманитарно право и неговите принципи“, в сътрудничество с други държави и неправителствени организации.

ООН е повече от гневна, съмнявайки се априори, че след като няма да контролира GHF, фондацията може да не работи според хуманитарните принципи на „човечност, безпристрастност, независимост и неутралност“. На свой ред Хуманитарният екип (логистичната група за помощи на ООН), обяви плана за „опасна част“ от израелската военна стратегия, предназначена „да засили контрола“ и да насърчи „принудително разселване“.

На 13 май пред Съвета за сигурност в Ню Йорк, координаторът на ООН за спешна помощ Том Флетчър отиде още по-далеч, наричайки програмата „цинично шоу“. Ръководителят на мисията на САЩ в ООН Дороти Ший контрира, посочвайки GHF като реално решение, което ще гарантира, че помощта ще стигне до цивилното население, за което е предназначена, а не до Хамас“. Според нея няма особен смисъл” да се пречи на този план. 

Всъщност, между ООН и GHF има връзка - за член на консултативния съвет на фондацията е номиниран Дейвид Бийзли, бивш изпълнителен директор на Световната продоволствена програма на ООН. Назначението му още не е потвърдено, но разкрива намерение за прозрачност в работата на GHF. 

Не е ясно как ще действа GHF в Газа без подкрепата на ООН и други хуманитарни организации. Но ако фондацията си осигури финансиране, договори снабдяването си с помощи и гарантира доставките им, ООН и защитниците на UNRWA ще трябва да се съобразят с новите реалности, коментира swissinfo.ch. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: