Екстремни температурни промени: посочена е причината за блекаута в Европа

Екстремни температурни промени: посочена е причината за блекаута в Европа

Атмосферни колебания удариха електрическите мрежи

The Guardian и редица големи издания съобщиха за мащабни прекъсвания на електрозахранването в Испания, Португалия и южна Франция, които бяха отстранени в рамките на 2–3 дни, но въпреки това, за милиони хора настъпи хаос: банкоматите и светофарите спряха да работят, общественият транспорт бе парализиран. Премиерът на Испания Педро Санчес отбеляза, че причината за прекъсванията на електрозахранването остава неизвестна, въпреки че в първите съобщения тя беше приписана на „предизвикани атмосферни колебания“.

Както отбелязва The Guardian, тези колебания са предизвикани от метеорологични условия, като циклони, топлинни вълни и вятър и могат да нарушат работата на електропреносните линии и енергийните системи, което води до блекаут.

Колебанията могат да бъдат с висока амплитуда и ниска честота (галопиращи проводници) или с ниска амплитуда и висока честота (еолови колебания).

Освен това „предизвиканите атмосферни колебания“, които представляват вибрации в системите за пренос на електроенергия, могат да натоварят електроенергийната инфраструктура и да предизвикат прекъсвания в електрозахранването – както се случи на Пиренейския полуостров. За намаляване на риска от вибрации операторите на електрическите мрежи използват стабилизатори на проводниците.

Експертите обясняват, че тези вибрации са предизвикани от „екстремни промени в температурата или въздушното налягане“ и водят до смущения в синхронизацията на високоволтовите линии, което именно е повлияло на свързаната европейска мрежа. Терминът „предизвикани атмосферни колебания“ се отнася до вълнообразни движения в атмосферата вследствие на резки промени в температурата или налягането, които влияят на енергийните системи. Това явление рядко се споменава, но отдавна е известно на климатолозите, тъй като може да е следствие от събития като пожари или експлозии.

Анкетираните експерти отбелязват, че когато част от земната повърхност се загрява рязко – например вследствие на гореща вълна – въздухът над нея се загрява твърде бързо, разширява се и става по-лек. Това създава дисбаланс в налягането между него и заобикалящия по-студен и плътен въздух. Започват естествени атмосферни процеси: поради този дисбаланс се създават вълни, които приличат на ряб (вълнички), разпространяващ се по повърхността на езеро.

Вълните на налягането могат да се разпространяват през атмосферата, а в някои случаи и да влияят и върху енергийната инфраструктура – особено уязвими са високоволтовите електропроводи на големи разстояния. Именно това е довело до блекаута.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: