
Цената на златото с нов рекорд (обновена)
- Актуално
- Текст:

Златото поскъпна рекордно, обикаляйки твърде близо до $ 3 200 за унция. Опасенията от хаотичните митнически заплахи на Тръмп потопиха днес в червен хаос азиатските борси от Япония до Австралия. Японският Nikkei падна с над 4%, докато йената се укрепи на най-силното си ниво от шест месеца.
Главният противник на Тръмп – Китай отбеляза сравнително стабилни борсови курсове. Междувременно Пекин качи митата за американски стоки на 125%, отговаряйки на ставката от 145%, наложена от Тръмп на китайския внос. И нещо ново - в рядко обръщение към европейските лидери, Си Дзинпин ги призова "да се противопоставят на едностранните практики на тормоз".
Страховете от рязък спад в глобалната икономика за пореден ден сгърчиха пазарите – този път с фокус върху валутите и облигациите, тъй като ескалиращата търговска война между САЩ и Китай кара инвеститорите да бягат от активи, базирани на долари.
Безмилостните продажби на долари и облигации се възобновиха, като държавните книжа на САЩ определено губят статута си на най-сигурен актив, докато американските пари отстъпват от кралската си позиция. Американските акции поевтиняха още вчера, заличавайки отчасти историческия си скок от сряда.
Фючърсите на акциите в Европа внушават умерен оптимизъм, отбелязвайки положителен старт. Малко след отварянето на борсите френският Cac 40 се повиши с 0,8%, германският Dax - с 1,08%. Швейцарският франк достигна 10-годишен връх, а еврото скочи до нива, невиждани от февруари 2022 г., достигайки почти $ 1.13. В същото време за пет дни британският FTSE 100 се понижи с 8,4%, FTSE 250 - с 6,3%.
Цените на петрола днес търпят слаба промяна, като се очаква и следващата седмица да продължат да падат. Рано сутринта фючърсите на Брент се покачиха с $ 0.14, или 0,2%, достигайки $ 63,47 за барел. С 0.2% се повишиха и фючърсите на суровия West Texas Intermediate, достигайки $ 60,21 за барел,
Прогнозите за следващата седмица сочат по-ниски цени за Brent с 3,2%, за WTI - с 2,9%, след като миналата седмица и двата сорта поевтиняха с 11%. Срещата на ОПЕК+ на 5 май може да даде решаващия сигнал за намеса в подкрепа на стабилността на пазара.
Междувременно Белият дом предупреди, че Китай ще се сблъска със 145% митническа ставка, както и с 20% мито върху фентанила. Тръмп все още говори за сделка с Пекин, защото „в крайна сметка те ще изработят нещо много добро и за двете страни“.
Преди това Китай обяви 84% мито върху американския внос, което определено не е „извънредната сделка”, необходима на Тръмп, за да преосмисли митническите си тарифи, както посочи старши икономическият му съветник Кевин Хасет пред CNBC. А ако никой не предложи такава сделка?
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
