
В Румъния строят плавателен съд за добив на диаманти
- Важно от "Икономика"
- Източник: korabel.ru
- Автор:

Свикнали сме да си представяме, че добивът на диаманти е изключително сухоземна дейност. Отначало се разработва находището - преди това се е правело ръчно, с лопати, а сега – с промишлени способи. След това от недрата на земята се извличат блестящи скъпоценности, които след специална обработка се превръщат в баснословно скъпи диаманти, украсяващи бижутата на известни династии.
Но чували ли сте някога диаманти да се добиват на кораб?
Оказва се, че и това е възможно - от дъното на морето!
Всъщност подводният добив на полезни изкопаеми не е нещо ново. Още през 1963 г. край бреговете на Флорида са тествани устройства за разработване на желязо-манганови конкреции на дъното на Атлантическия океан. В морето Лаптеви, граничещо със Северния ледовит океан, пък работи плаващо предприятие за добив на олово.
Така че, в морския добив на диаманти също няма нищо странно. И тази практика вече е усвоена от най-успешната фирма за производство на диаманти на планетата De Beers. Тя разработва дълбоководната кариера Solwara 1, която представлява върха на угаснал подводен вулкан.
Директният добив се извършва от робот с гъсенични вериги, който пълзи по морското дъно, а добитата маса постъпва на борда на специален кораб. На него се извършва почистването и сортирането - по този начин на ден се извличат средно по 700 диаманта с най-високо качество.
Сега по поръчка на De Beers в корабостроителницата Damen Shipyards Mangalia в Румъния се строи 177-метров кораб за морски добив на диаманти. Стойността на договора е 468 милиона долара.
Очаква се работата по кораба да бъде завършена през 2022 г.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
