
Тръмп пред Американския конгрес: „Едва започвам”…
- Актуално
- Текст:

В речта си той засегна няколко от любимите си теми, включително взрива в имиграционната политика и призивите за ред и законност, пише ВВС. Всъщност, американските законодатели 100 минути слушаха хвалбите на Тръмп за неговите „смели действия”.
Няколко минути хвалебствия получи и департамента, ръкововден от Илон Мъск, за постигнатите икономии, основно чрез мащабни уволнения и закриване на редица дългогодишни международни и национални програми за финансиране, които Тръмп нарече „измама”.
Президентът отново заяви, че „по един или друг начин” САЩ ще придобият Гренландия и представи като свой триумф преименуването на Мексиканския залив в „Американски”, макар че заповедта му валидира това название само в Съединените щати.
Единственото, което Тръмп спомена за мира в Украйна, беше да съобщи, че „оценява” писмото, което е получил от украинския си колега, в което се казва, че Володимир Зеленски е готов да преговаря за мир.
След това Тръмп повтори твърдението си, че Киев е получил от САЩ помощ на стойност $ 350 милиарда – факт, който обориха и Зеленски, и френският президент Еманюел Макрон. Изчисленията на мозъчния тръст на Института за световна икономика в Кил определят стойността на американската подкрепа за Киев на $ 119.7 милиарда, при предоставени от Европа $ 137.7 милиарда.
На фона на хаоса на американските борси и растящите цени в САЩ, предизвикани от митническата му политика, Тръмп спомена мимоходом, че в този процес икономиката на САЩ ще претърпи известни смущения (които нарече "лошо храносмилане"), но обеща балансиран федерален бюджет и „данъчни облекчения за всички“. Механизми за тях не посочи.
Според журналисти, отразяващи първия отчет на Тръмп пред законодателния орган на САЩ, републиканците са посрещнали речта му с екзалтирани овации, тягостно напомнящи партийните конгреси в тоталитарни страни.
Младият сенатор от Мичиган Елиса Слоткин представи контраизявлението на Демократическата партия. Тя започна с това, което „най-много интересува американците” – икономиката. Слоткин подчерта очевидното - че цените в САЩ са твърде високи и че правителството трябва „да реагира по-добре” на нуждите на хората. Тя призова Тръмп и екипа му да предприемат промените си по отговорен, а не по „безразсъден” начин.
Слоткин изрази и опасения, че митническата политика на Тръмп и разпалената търговска война, ще навредят на американските производители и потребители и ще увеличат националния дълг.
По отношение на международната политика, представителката на демократите подчерта, че всякакви нови ходове следва да се провеждат „без да забравяме кои сме като държава и като демокрация“. Израсла в годините на Студената война, Слоткин беше категорична, че Тръмп не би я спечелил.
Тя предупреди още, че департаментът по правителствена ефективност, ръководен от Мъск работи „без надзор,без защита срещу кибератаки,без предпазни огради за това, което правят с вашите лични данни“.
Признавайки, че всяка страна трябва да знае „кой и какво пресича нейната граница”, Елиса Слоткин призова за единна имиграционна политика на републиканци и демократи и се обяви против хаотичните действия, поставящи милиони американци в ситуация да не знаят какво ще им донесе утрешния ден.
На свой ред европейските политически лидери масово критикуват политиката на Тръмп по отношение на Украйна и новите митнически тарифи – включително ярки фигури от европейската десница като Марин Льо Пен и Найджъл Фарадж.
Премиерът на канадската провинция Онтарио Дъг Форд не се ограничи с критики, а изпълни заканите си, като анулира многомилионна сделка със Starlink и забрани участието на американски компании в държавни договори и търгове, чиято стойност за момента е близо $ 250 милиарда. Подчертавайки „началния отговор” на Канада, Форд припомни, че обмисля 25% мито върху електроенергията, която Онтарио продава на САЩ, и призова американците да обвиняват Тръмп.
Междувременно „свободното падане” на фондовия пазар в САЩ продължава, а цените гонят нови върхове. Както припомнят демократите, четири години управлението на Байдън е поправяло щетите от първия мандат на Тръмп, постигайки 3.5% икономически ръст, докато само за шест седмици новата администрация на Белия дом отбеляза икономически спад от близо 2.5%.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
