
Ще съумеем ли да поставим на мястото му изкуствения интелект?
- Актуално
- Текст:

Такова сравнение направи Вирджиния Дигнум, член на Консултативния комитет на ООН по въпросите на ИИ. ЕС първи в света прави опит за регулиране на бързоразвиващата се технология и края на миналата седмица Европейският парламент постигна предварително споразумение по законодателството за изкуствения интелект (ИИ). Случайно или не, това съвпадна с период на бързи промени на пазара на труда в ЕС. В скорошно проучване около 75% от анкетираните европейски казват, че до 2027 г. планират да внедрят ИИ-системи, а някои вече са го направили..
Вднедрявайки ИИ, нидерландската верига супермаркети Picnic вече прави революция в онлайн търговията на дребно. От компанията казват, че с ИИ пестят разходи и правят по-бързи и по-евтини доставки. Според Picnic, въвеждането на ИИ ще създаде нови работни места за квалифицирани специалисти – работни позиции, които „сегта просто не съществуват”, но в бъдеще хората могат да поемат творческите дейности, а тежкият труд да остане за ИИ.
От Picnic подчертават също, че с ИИ бизнесът им е по-екологичен. Те вече предлагат безплатна доставка с електрически транспорт, а сега ИИ анализа и прогнозира операциите на магазините и доставчиците, с цел да се намалят отпадъците и разходите за опаковане.
Звучи перспективно, с малката забележка, че нещата ще се развият по този идеален модел, ако ИИ се прилага правилно. Но какво се случва, когато с употребата на технологията се прекали или злоупотреби?
Джоузеф Скул, куриер-велосипедист в Амстердам, го чувства и е притеснен, че с технологията работодателите следят вскички действия на служителите си през работно време и ако спрат някъде дори за пет минути, могат да им държат сметка. "Искам да мога да отида до тоалетната, да ям, да се преоблека, ако ме навали дъжд - и не искам да ме наказват за това", оплаква се младият мъж.
Нидерландските синдикати настояват за по-добър контрол на компаниите, които използват ИИ за повишаване на производителността в сектора на доставките. „ИИ създава много проблеми за работниците. Заплатите са ниски, няма сигурност, понякога лишават куриерите от бонуси, ако закъснеят и в някои случаи се стига до опасни ситуации. Законът трябва да забранява това", казва Франк Ван Бенеком, синдикалист във FNV Young & United.
„Не трябва да пречим на технологичните промени, но трябва да сме сигурни, че идентифицираме необходимите мерки за защита на работниците“, казва Николас Шмид, европейският комисар по заетостта и социалните права. Според него, директивите, които се разработват в ЕС, търсят оптималния баланс между иновациите и социалните гаранции.
Навлизането на ИИ изисква от работниците и по-добри дигитални умения, тъй като в бъдеще тези компетенции ще са необходими за около 90% от работните места, докато за момента едва две трети от работната сила в ЕС ги владее.
Носителят на Нобелова награда от Лондонското училище по икономика Кристофър Писаридис е убеден, че работниците са тези, които ще трябва да се адаптират. Според комисар Шмид, обществото ще трябва да развие нов манталитет, който включва учене през целия живот. Той е убеден, че не трябва да се страхуваме от бъдещето, а „да го оформим сами“.
И така – поне в ЕС се работи по законодателство, което ще сложи ИИ на мястото му. Остава да разчитале, че изкуственият интелект ще го разбере – ако разбира се, създателите му го обучат на това.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
