
Продължава спринтът на технологичните гиганти в областта на изкуствения интелект
- Актуално
- Текст:

„Те ще бъдат със своя индивидуалност, но все още са в процес на работа и съществуват много ограничения относно това, как могат да отговарят на въпроси”, казва Марк Зукърбърг за чатботовете, наречени просто MetaAI. Те ще работят чрез съобщения и всеки от тях ще бъде специалист по нещо - един ще съветва за ваканции и почивни дни, друг – за готварство, трети ще може да предлага решения при „уреждане на спорове” и т.н.
Същевременно, известни личности съобщават, че са се съгласили да предоставят своите индивидуалности за различните характери на MetaAI, в т.ч. Снупи Дог, Кендал Дженър, спортната звезда Том Брейди и др. „Това няма да е просто задаване на въпроси и получаване на отговори. Тук става дума за забавление“, обяви Зукърбърг. Новата серия чатботове ще ползват езиковия модел на Meta Llama 2 и ще бъдат на пазара до дни, първоначално само в САЩ.
Зукърбърг обяви и 10 октомври като дата за премиерата на новите „масови слушалки” за смесена реалност, предназначени за по-достъпния ценови сектор, за разлика от VisionPro на Apple, хардуерът за смесена реалност, който излезе на по-скъпия пазар тази година. Метавселената на Зукърбърг изглежда все още не се изплаща, след като отделът на Meta за виртуална реалност погълна $ 21 милиарда от началото на 2022 г.
Конкуренцията обаче също натисна педала в състезанието между технологичните компании да създадат по-точен и персонализиран изкуствен интелект (ИИ). След като в началото на седмицата OpenAI обявиха, че техният ChatGPT вече говори, компанията, подкрепяна от Microsoft, потвърди, че ChatGPT може да сърфира в интернет, за да предоставя на потребителите актуална информация в реално време.
До сега предлаганите от ChatGPT отговори използваха данни, появили се в интернет до септември 2021 г., но изглежда потребителите вече значително по-рядко ще чуват отговора „Съжалявам, не мога да предоставя информация в реално време“.
Все още не е ясно как ChatGPT ще разпознава актуални, но фалшиви новини, за да не ги разпространява. Досега именно времевата граница (септември 2021 г.) гарантираше, че ChatGPT ползва само данни, чиято достоверност е проверена във времето.
OpenAI вече попадна под контрола на американските регулатори. По-рано тази година Федералната търговска комисия (FTC) изпрати писмо с искане за информация как OpenAI се справя с риска ChatGPT да генерира новини, подвеждайки се по фалшива информация и по този начин да навреди на репутацията на хора. В отговор главният изпълнителен директор на OpenAI каза, че компанията ще работи с FTC, за да елиминира подобни ситуации.
Според експерти, преминаването на „защитната мрежа” данни с потвърдена във времето достоверност е нож с две остриета – действително, потребителите много по-бързо ще получават актуалните новини, но дали ChatGPT надеждно ще отсява вярната информация от фалшивата засега все още е въпрос.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
