
Липсата на мозък не пречи на медузите да се учат
- Знание
- Текст:

Медузите съществуват на Земята повече от 500 милиона години, но винаги са били смятани за прости същества с ограничени способности за учене, тъй като медузите нямат централизиран мозък и тялото им съдържа само хиляда нервни клетки. За сравнение, човешкият мозък съдържа 86 милиарда неврони.
Учени изследвали поведението на медузата Tripedalia Cysophora, живееща в мангровите блата на Карибите. Животните се ориентират в подводния лабиринт от корени с помощта на 24 очи, които различават контраста на околната среда. Оказало се, че медузите са способни да оценяват контрастите около тях и да запомнят успешни и неуспешни маневри, повишавайки ефективността на движението си. Въпреки липсата на мозък, медузите учат толкова бързо, колкото плодовите мухи и мишките.
Резултатите от новите изследвания противоречат на предишното научно разбиране за това на какво са способни животните с проста нервна система. Ако учените успеят да определят механизмите на обучение на медузите, следващата стъпка ще бъде да се види дали това се отнася и за други животни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
