
Китай иска да забрани облекло и слово, които „нараняват чувствата на нацията”
- Свят
- Текст:

Мерките предвиждат задържане до 15 дни и глоба до 5 000 юана ($ 680) за носене на дрехи и символи, които „подкопават духа или нараняват чувствата на китайската нация“, Според изнесеното в китайските и международни медии, на санкции ще подлежат и хора, които „принуждават други” да се показват в подобно облекло.
Същите наказания ще се прилагат и за публикации или словесни изявления, които са „вредни за духа на китайския народ”. Предложените законови промени забраняват и "обида, клевета или друг начин на накърняване на имената на местни герои и мъченици", включително вандализъм на техни паметници.
Законопроектът обаче не конкретизира евентуалните нарушения и потребители на социалната платформа Weibo питат какво всъщност би било нарушение - например дрехи като „костюм и вратовръзка” или популярната сред китайските младежи западна стрийт-мода. Има и по-общи въпроси, например „дали разпространението на марксизма, който произхожда от запада, не накърнява китайския национален дух“. Основното опасение обаче е как правоприлагащият орган - обикновено полицай, ще определя кога са наранени чувствата на нацията.
Китайски правни експерти припомняат редица случаи на нарушаване на личните права в подобни ситуации. Миналата година жена беше задържана и обвинена, че носейки японско кимоно, „подклажда кавги и провокира неприятности“. През март тази година полицията задържа на нощен пазар жена, в костюм, напомнящ японска военна униформа, а през август зрители не бяха допуснати на концерт в Пекин, заради облекло в цветовете на дъгата.
По този повод в китайските социални медии се дискутира и по-дълбок въпрос - „кога и как чувствата и духът на изпитаната във времето китайска нация” са станали толкова крехки, че се нараняват от носенето на японски дрехи или яденето на японска храна.
Проектозаконът за облеклото и речта са пореден пример за стремежа на китайския президент Си Дзинпин да дефинира представата за „образцовия китайски гражданин”. През 2019 г. Китайската комунистическа партия издаде и „насоки за морал“, препоръчващи учтивост, екологично поведение и доверие в Си Дзинпин, който наскоро отново атакува различните вероизповедания.
Идеята за контрол върху облеклото и речта карат мнозина китайци да се питат дали „Културната революция”, когато китайците ходеха в сини униформи и скандираха тесктове на Мао Дзедун, наистина е минало.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
